Tarihçe

×

Hata mesajı

User warning: The following module is missing from the file system: recaptcha_mailhide. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1143 of /home/egemense/public_html/includes/bootstrap.inc).

Dünya’da ve Türkiye’de Staj Değişimi Çalışma Kolu

Dünya Tıp Öğrencileri Birliği Federasyonu/IFMSA (International Federation of Medical Students’ Association)’nun ilk çalışma kolu olan SCOPE (Standing Committee on Professional Exchange) 1951’de faaliyete girdi. İlk zamanlarda sadece 8 Avrupa ülkesinde başlamışken bu tarihten itibaren 98 üye ülkede her yıl 11.000’den fazla tıp öğrencisine değişim imkânı sunan dünyanın en büyük öğrenci değişimi programını sürdüren bir çalışma kolu haline geldi. 2003’ten bu yana 98 ülkede 923 hastane 103.354 tıp öğrencisi SCOPE programıyla değişime gitti.
Türk Tıp Öğrencileri Birliği (TurkMSIC), 1962 senesinden beri IFMSA ile iş birliği içinde olup tüm bu olanaklardan Türk tıp öğrencilerinin de yararlanmasına önderlik etmiştir. Günümüzde ise bu değişim programından yararlanabilen, 5 farklı kıtada 102 ülkede 1000’i aşkın tıp fakültesinde 13000’den fazla tıp öğrencisi mevcut. Bu tıp öğrencileri hem tıp bilgilerini tazeleyip pratik yapma şansını elde ediyor hem de dünyanın dört bir yanından gelen tıp öğrencileriyle bir ay boyunca vakit geçirerek vizyonlarını genişletip ‘bir tıp öğrencisinden daha fazlası…’ olma yolunda belki de ilk adımlarını atıyorlar.