T4pe Eğitimi

×

Hata mesajı

User warning: The following module is missing from the file system: recaptcha_mailhide. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1143 of /home/egemense/public_html/includes/bootstrap.inc).


T4PE (Training for Professional Exchange)

Bir Türk Tıp Öğrencileri Birliği girişimi olan T4PE ülkemizdeki değişimin kalitesini arttırmayı hedefler. Bu hedefini gerçekleştirirken ele aldığı üç kitle vardır. Bunlardan birincisi Staj Değişimi ile değişime gitmeye hak kazanmış öğrencilerdir. Bu öğrenciler için T4PE-S gerçekleştirilmektedir. Ele aldığı diğer bir kitle de Staj Değişimi Sorumluları başta olmak üzere bütün Staj Değişimi Gönüllüleridir. Onlar için de T4PE-O gerçekleştirilmektedir. Üçüncü olarak da değişimle ülkemize gelmiş öğrencileri ele alır ve T4PE-I ile onlara yardımcı olur.

T4PE-O (Training for Professional Exchange-Officers)

Staj Değişimi Çalışma Kolu’nun ulusal bir etkinliği olan T4PE-O, genellikle her sene Araştırma Değişimi Çalışma Kolu’nun etkinliği olan LORE Eğitimi ile beraber düzenlenir. Farklı yerel birliklerden gelen Staj Değişimi Çalışma Kolu Direktörleri ve Asistanları’nın hem birbirlerini hem de Araştırma Değişimi Çalışma Kolu Direktörleri ve Asistanları’nı daha yakından tanıma fırsatı bulup iletişimlerini kuvvetlendirmeleri sağlanır. Genellikle her sene mart ayında gerçekleştirilen bu etkinlik bu sene ile beraber iki basamaklı olmaya başlamıştır. Birinci basamağı ekim ayında, ikinci basamağı mart ayında gerçekleştirilmektedir. Türk Tıp Öğrencileri Birliği Yerel Birliklerinden Staj Değişimi Çalışma Kolu Direktörleri ve Asistanları, yani Staj Değişimi’ni Türkiye genelinde yürüten, bu işin mutfağında olan görevliler bu eğitimin hedef kitlesini oluşturur. Bu staj değişimi görevlilerinin eğitimi T4PE-O’da, 2 günlük bir program dahilinde, TurkMSIC eğitmenlerinin ve Ulusal Staj Değişimi Direktörleri’nin ve Asistanları’nın gönüllülük, sunum teknikleri, handover, ¨İyi bir LEO nasıl olunur?¨ gibi eğitimleri ve küçük çalışma grupları ile sağlanır. Böylece bu değişim görevlilerinin yıl boyunca yapacakları görevleri en iyi şekilde tamamlamaları için ihtiyaçları olan beceri ve bilgiler onlara aktarılır. Öğrencilerin yapacağı değişimin kalitesi, onlarla en yakından ilgilenen görevlilerin eğitilmesi ile arttırılmış olur.

T4PE-S (Training for Professional Exchange-Students)

T4PE-S ise Türk Tıp Öğrencileri Birliği aracılığıyla yurt dışında herhangi bir ülkede ‘Profesyonel Staj Değişimi’ yapmaya hak kazanmış olan öğrencilerimize, bu değişime gitmeden önce bir ön hazırlık sağlamayı amaçlar. İlk olarak o ülkeye ulaştıklarında ilk anda yaşayabilecekleri ‘kültürel şoku’ en aza indirerek öğrencinin tecrübe edebileceği sosyal sorunlara karşı hazırlıklı olarak yola çıkmasını sağlar. Bu potansiyel sorunlara hazırlıklarını tamamladıktan sonra yine hem akademik hem de sosyal olarak kendilerine sağlayabilecekleri katkıyı artırmak üzere öğrenciler; iletişim becerileri, çatışma yönetimi, kültürlerarası öğrenme gibi önemli eğitimler, anamnez alma, fizik muayene, temel cerrahi becerileri kazandırmayı amaçlar. Daha önceki dönemlerde 2 günlük etkinlikler şeklinde düzenlenen T4PE-S, Değişim Dönemi’nin durumuna göre interaktif ortamlarda ya da yerel birliklerde de gerçekleştirilebilir.

T4PE-I (Training for Professional Exchange-Interims

IFMSA değişim programı ile ülkemize gelen öğrencilerimizi değişim sürecine hazırlamayı amaçlayan eğitim programıdır. Program kapsamında öğrencilerin karşılaşmaları olası olan etik problemler ele alınır, yaşayacakları kültürel şok en aza indirgenmeye çalışılır ve öğrencilerin bir aylık değişim süreci boyunca kullanacakları temel bilgiler ulusal ve yerel çapta edindirilmeye çalışılır. Aynı zamanda bu bilgiler edindirilirken gelen öğrencilerin bir ay boyunca değişimlerini en efektif biçimde gerçekleştirmeleri için workshoplar içerir.