Tel Aviv

×

Hata mesajı

User warning: The following module is missing from the file system: recaptcha_mailhide. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1143 of /home/egemense/public_html/includes/bootstrap.inc).
Ülke: 
İsrail
Ad Soyad: 
Oya Akyüz
Ay: 
Temmuz
Yıl: 
2015
Staj Görülen Üniversite: 
Tel Aviv University
Staj Görülen Bölüm: 
Oftalmoloji
Karar ve Hazırlık Aşaması: 
8/10

Karar ve hazırlık aşaması benim için çok zor değildi ama bazı arkadaşlar gidip gitmeme konusunda kararsız olabilirler. Özellikle gitmek güvenli mi veya böyle farklı bir kültürün içine gitmek ister miyim diye sorabilirsiniz. Ben gittiğimde kendimi oldukça güvende hissettim, sizinle ilgilenenler de bundan emin olmaya çok önem veriyorlar. Gideceğiniz yerler de geldiğiniz yerler gibi hatta bazı açılardan daha huzurlu ve güvenli sokaklar. Farklı bir kültürün içine gitmek tamamen sizin hevesinize ve ilginize bağlı. Bence böyle bir yere gitmeyi deneyimlemek için staj değişimi yapmak çok güzel bir fırsat. Gitmenizi ve bu deneyimi yaşamanızı tavsiye ediyorum.

Staj: 
9/10

Stajımı Bellinson Hastanesi'nde yaptım. Hastanemiz büyük bir sağlık yerleşkesi içindeydi, Oftalmoloji bölümüyse modern ana binalardan birindeydi. Hastane çalışanları, doktorlar ve asistanların bize yaklaşımı çok iyiydi. Hem klinikte vakit geçirme, hem de cerrahide çeşitli ameliyatlara girme şansımız oldu. Nerede olursak olalım yanında olduğumuz doktorlar ve sağlık ekibinin diğer üyeleri işlemleri, neler olup bittiğini bize açıkladılar ve bizimle ilgilendiler. Her gün bir şeyler öğrendiğimi hissettim. Herkes iyi derecede İngilizce konuştuğu için iletişim sıkıntımız yoktu. Hastanenin fiziki şartları, donanımı ve sistemi çok iyiydi. Ayrıca hastanenin içinde ve etrafında çeşitli mağazalarve kafeler vardı.

Konaklama: 
8/10

Konaklamak için hastanenin karşısındaki hemşire okulunun yurdunu bize vermişlerdi. Odamı başka bir değişim öğrencisiyle paylaştım. Çok yeni bir bina olmasa da temiz ve gerekli şeylerin olduğu bir yerdi. Odamızda her birimiz için yatak, dolap ve çalışma masası vardı. Geniş, klimalı ve balkonlu bir odamız vardı yani yurt şartları için oldukça iyiydi. Yurtta kullanabileceğiniz buzdolabı, mutfak, çamaşırhane, kütüphane ve yeşil büyük bir bahçe var. Son gün içeceklerimizi alıp bahçede sabahlamıştık mesela. Kaldığımız süre boyunca hiçbir sorunla karşılaşmadık. Güvenlik ve yurt görevlileri arkadaş canlısı ve anlayışlıydı, giriş çıkışlarda herhangi bir sorun yaşamadık.

Yiyecek - İçecek: 
7/10

Yiyecek ve içecekler özellikle bizim damak tadımıza yakındı bence. Gidince zaten mutlaka falafel ve humus yedirirler. Çok çeşitli yemekler bulmak mümkün. Hastanenin yemekhanesinden çıkan yemekler çok çeşitli, hesaplı ve güzeldi. Bir kez gittikten sonra her gün (biz bazen haftasonu da gittik) gidip doyasıya yersiniz zaten. Hastane ve yurda hemen komşu bir alışveriş merkezi, yürüme mesafesinde bir süpermarket var. İstediğiniz tarzda yemekler yapan restorantlar bulabilir veya kendiniz marketten alışverişinizi yapabilirsiniz. Yiyecek ve içecekler bize göre biraz daha pahalı ama ucuz alternatifler bulmak mümkün. Mutlaka internetten ve çeşitli uygulamalardan etrafınızda neler var diye bakın, çok güzel mekanlar var. (özellikle Tel Aviv'de) Dini geleneklerin bazen yiyeceklere yansıdığını görebilirsiniz örneğin etli ve sütlü malzemelerin bir arada kullanılmaması gibi. Tıpkı bizim ülkemizdeki gibi bu geleneklere uyanlarda, uymayanlar da var.

Dil ve Kültür: 
8/10

Dil özellikle bize göre oldukça farklı ama herkesin İbranice yanında konuştuğu başka diller de var. Neredeyse herkes İngilizce biliyor ama bunun yanında Rusça gibi çeşitli diller de duymanız mümkün. Özellikle insanların kökenlerine göre konuştuğu ikinci (İngilizce dışında) bir dilleri de oluyor. Türkçe bile duyabilirsiniz. İletişim konusunda hiç sorun yaşamadık. Ayrıca levhalarda da İngilizce, İbranice, Arapça (hatta bazen Rusça) görebiliyorsunuz.

Kültür açısından çeşitli kökenlerden gelen insanların ortak bir paydada beraber medenice yaşadığı bir ülkeye gidiyorsunuz. Farklı yaşam tarzlarına sahip modern ve geleneksel insanlar göreceksiniz. Bazı kesimlerde geleneksel dini kurallarla yaşayan ve farklı tarzda giyinen insanlar görebilirsiniz. İnsanlarla konuşup öğrenebileceğiniz köklü bir tarih ve ilginç ögelerle dolu deneyimleyebileceğiniz çok şey var. Saygılı olmayı unutmadan her şey hakkında konuşun ve merak ettiklerinizi sorun. İnsanlar sıcakkanlı ve yardımseverler.

İletişim ve Haberleşme: 
7/10

İletişim ve Haberleşme konusunda sıkıntımız olmadı. Yurtta kullanabileceğiniz bilgisayar, televizyon ve wifi var. Ayrıca şehrin bazı noktalarında ve hastanede yine ücretsiz wifi var.

Ulaşım: 
7/10

Geniş bir ulaşım ağı var ve en güzel yanı her şeyin planlandığı gibi gitmesi. "Moovit" ve "Waze" size yardımcı olucak güncel uygulamalar. Biz sürekli otobüsleri ve saatlerini oradan takip edip yola çıktık. Cumartesi günleri tatil sayıldığı için otobüsler hizmet vermiyor ancak bizdeki dolmuş gibi çalışan minibüsler ve taksiler var.

Gezi - Eğlence: 
8/10

Gezi ve eğlence açısından çok çeşitli imkanların olduğu bir şehir Tel Aviv. Sahil şehrin içinde olduğu için ne zaman isterseniz gidip güneşlenip yüzebilirsiniz. Gündüz ve gece eğlenmek için gidilecek bir sürü mekan var. Özellikle uygulamalardan araştırıp yer seçmekte fayda var. Etkinlikleri inceleyin, normalde size pahalıya mal olucak bir geceyi, bir partiye katılarak oldukça ucuza getirebilirsiniz. Kimse kimseyi rahatsız etmiyor veya yargılamıyor. Yerli insanlarla konuşup arkadaş olabilirsiniz.

Şehir Şartları: 
8/10

Şehir şartları oldukça iyiydi. Çeşitli etkinlikler ve eğlenilecek mekanlarla çevrili bir yer, uygulamalara göz atıp gidebilirsiniz.

Hava Şartları: 
7/10

Hava şartları ülkemize benzer. Özellikle Tel Aviv bir çok açıdan İzmir'e benziyor ama iç kesimlere veya çöllerin etrafına gittikçe yaz da olsa gece havanın serinleyeceğini unutmayın.

Genel Bütçe: 
6/10

Ülkemize göre biraz daha pahalı bir ülke olsa da ortalama bir bütçeyle günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Yine de farklı şehirleri görmeyi veya turlara katılmayı planlıyorsanız ona göre yanınıza daha fazla para alın. Carmel Market bizdeki pazarlara benziyor, oradan hesaplı alışveriş yapıp ucuz hediyelik eşyalar bulabilirsiniz.

Yapılacaklar - Yapılmayacaklar: 

Oradaki yerel ekip size sosyal bir plan sunuyor ama bazı gezilerin yapılıp yapılmayacağı belli olmuyor. Mutlaka Tel Aviv - Jaffa'yı ve Kudüs'ü gezin, Luth Gölü'nde yüzün, Masada gibi tarihi yerleri ve Holocaust Müzesi'ni (Kudüs'te) görün. Kendiniz satın alınan günlük turlar bulabilirsiniz (özellikle güney ve kuzey şehirlerine gitmek için iyi) ya da otobüse atlayıp hostel ayarlayarak yakın yerleri kendiniz gezebilirsiniz. (Tel Aviv-Kudüs otobüsle bir saat civarı ve uygun fiyatlı hosteller var) Her gün Tel Aviv sahilinde denize girip, yürüyüş yapabilirsiniz.

İnsanlara saygılı olun ve kurallara uyun. Herkes oldukça yardımsever, yardım istemekten çekinmeyin.

Eklemek İstedikleriniz: 

Ben çok güzel bir ay geçirdim, iyi ki gitmişim diyorum. Siz de bu deneyimi yaşama şansını yakaladıysanız kaçırmayın derim.