Saint Etienne

×

Hata mesajı

User warning: The following module is missing from the file system: recaptcha_mailhide. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1143 of /home/egemense/public_html/includes/bootstrap.inc).
Ülke: 
Fransa
Ad Soyad: 
Büşra Nizam
Ay: 
Temmuz
Yıl: 
2013
Staj Görülen Üniversite: 
Universite Jean Monnet - Hopital Nord
Staj Görülen Bölüm: 
Plastic Surgery
Karar ve Hazırlık Aşaması: 
7/10

LEO ve ilgi ekibimle bağlantı kurdum, onlardan gerekli belgeleri aldım. Fransa vizesi almak biraz sıkıntılı oldu tabii ki :) Vize alacak arkadaşlar için, hesabınızda mümkün derece fazla nakit para bulunmasını istiyorlar, haberiniz olsun.

 

Staj: 
6/10

Türklere karşı bir ön yargıları vardı, özellikle de profesörün. Bunu yıkmak biraz zor oldu açıkçası. Bölümdeki uzman doktorlar ve asistanlar çok kibardı, stajyer arkadaşlar da mümkün derece yardımcı olmaya çalıştılar. Ancak İngilizce bilgileri kısıtlı tabii ki. Gitmeden mümkün derece Fransızca öğrenmeye çalışın.

 

Konaklama: 
6/10

Fransız ilgi ekibim ve onun ailesi ile birlikte kaldım. Tabi ki bu biraz da benim şansımla ilgili :) Kendime ait odamın ve banyomun olduğu bir çiftlik evinde kaldım. O kadar iyi anlaştık ki hala görüşüyoruz :) Etienne’lilerde Alp kültürü var, misafire karşı çok hoşgörülü ve saygılılar.

 

Yiyecek - İçecek: 
7/10

Nefis şarapları ve peynirlerine diyecek söz yok :) Özellikle Montbrison peynirini deneyin :D Bir de Lyon’a gidecek arkadaşlar için, herhangi bir Bouchon Lyonnaise lokantasına girin ve meşhur soğan çorbalarını deneyin :D

 

Dil ve Kültür: 
5/10

Alp insanları Paris’lilere göre çok daha kibar ve misafirperverler. Ancak İngilizce bilen kişi çok az bu nedenle anlaşmak Fransızca bilmeyen biri için sıkıntılı olabilir. Bu arada bayanlara olan saygıyı da eklemek isterim, gittiğiniz her yerde kapıyı açıp elinizdeki torbaları alırlarsa şaşırmayın :D

 

İletişim ve Haberleşme: 
5/10

-

 

Ulaşım: 
6/10

İstanbul’dan Lyon’a uçtum (yaklaşık 3 saat) sonra Lyon’dan şehir merkezine trenle geçtim, trenle Saint Etienne merkezine geldim. Hastaneye ev arkadaşım ile her gün gittim geldim, onun da her gün hastaneye gitmesi gerekiyordu. Şehir içi ulaşım tramvay ile sağlanıyor, tramvay çok sık geçiyor.

 

Gezi - Eğlence: 
6/10

2 kez Lyon’a gittim, trenle 1 saat sürüyor sadece, ve Lyon görmeye kesinlikle değer :D Özellikle Basilique de Fourviere ve Old Town görülmeye değer :D Saint Etienne küçük bir şehir olduğu için çok görülecek bir yer yok ne yazık ki :(

 

Şehir Şartları: 
6/10

-

 

Hava Şartları: 
6/10

Hava oldukça serin, yanınıza mutlaka hırka ve yağmurluk alın :)

 

Genel Bütçe: 
6/10

Yaklaşık 2000 euro kadar harcadım (uçak biletleri hariç).

 

Yapılacaklar - Yapılmayacaklar: 

-

 

Eklemek İstedikleriniz: 

Fransızlar gerçekten İngilizce bilmiyorlar :)