Rijeka

×

Hata mesajı

User warning: The following module is missing from the file system: recaptcha_mailhide. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1143 of /home/egemense/public_html/includes/bootstrap.inc).
Ülke: 
Hırvatistan
Ad Soyad: 
Elif Hilal Türkeri
Ay: 
Ağustos
Yıl: 
2014
Staj Görülen Üniversite: 
KBC Rijeka
Staj Görülen Bölüm: 
Pathology
Karar ve Hazırlık Aşaması: 
6/10

Staj değişimine katılmak isteyen preklinik bir öğrenci olarak çok fazla ülke seçeneğim yoktu bu yüzden pek zor olmadı.

 

Staj: 
4/10

Patolojide olduğum için çok heyecan verici şeyler yapma fırsatı bulamadım ama benimle ilgilenen prof çok tatlı bir kadındı. İnglizcesi de epey güzeldi, iletişimde hiçbir sorun yaşamadık.

 

Konaklama: 
6/10

2 kişilik odalarda öğrenci yurdunda kaldık. Resepsiyonda çalışanların İngilizcesi iyi sayılırdı, derdimizi anlatmakta hiç problem yaşamadık. Onlar da çok yardımcı oldular. Yaklaşık 20-25 kişinin ortak kullandığı küçük bir mutfak vardı, biraz hijyen sorunu yaşadık ama bir ay katlanılamayacak bir şey değildi. Katımızdaki 4 duşu da ortak kullanıyorduk bu da biraz sabırla çözülebilecek bir sorundu. Merak edenler için de belirteyim bir kat kızların bir kat erkeklerindi. 

 

Yiyecek - İçecek: 
6/10

Hastanede öğlen ve akşam olmak üzere iki öğün yemek yiyebiliyorduk. Bildiğim kadarıyla çoğu yerde bir öğün yemek karşılanıyor, boğaza harcayacağım parayla gezerim diyen arkadaşlar için harika bir olay.  

 

Dil ve Kültür: 
5/10

Halkın İngilizce bilgisi epey kısıtlı ama bilene de denk gelebiliyorsunuz. Biz hiçbir sorun yaşamadık. Zaten Türkçeyle ortak birçok kelime var. Kültürel benzerlikler de var, misafirperver ve yardımsever insanlar.

 

İletişim ve Haberleşme: 
8/10

İlk toplantıda Hırvat sim kartı veriyorlar ama biz pek ihtiyaç duymamıştık ve kullanmamıştık. Çoğu yerde ücretsiz wifi noktaları var.

 

Ulaşım: 
8/10

Şehir içi ulaşım için üzerinde adımızın, nereli olduğumuzun, hangi tarihlerde orada olacağımızın yazılı olduğu bir kart verdiler ve bu kartla otobüsleri istediğimiz kadar ücretsiz olarak kullanabildik. Şehirlerarası ulaşım da genelde otobüslerle sağlanıyordu fiyatlar oldukça uygundu.

 

Gezi - Eğlence: 
8/10

Rijeka bir öğrenci şehri olduğu için ağustosta genç popülasyon çok azdı ama biz kendi değişim grubumuzla çok eğlendik. Her hafta sonu şehir dışı gezilerimiz oldu. Bu gezilerde çok küçük problemler yaşandı ama yine de çok güzeldi. Bu problemlerin sebebi ise bizim dönemimizde LEO’nun kendisinin değişim programında olmasıydı, orada bulunanlar yerini doldurmaya çalışıyordu, pek de başarılı olamadılar ama ellerinden geleni yaptılar diyebilirim. CPlerimiz iyi insanlardı her konuda bize yardımcı olmaya çalıştılar. 

 

Şehir Şartları: 
7/10

Rijeka küçük ve sakin bir şehir. Gece hayatı yıl içinde daha canlıymış ama yazın öğrenciler yokken daha durgun. Ama biz kalabalık bir grup olduğumuz için pek sorun olmadı. Kıyılarında bol bol vakit geçirebilirsiniz. Çok güzel kıyıları var ama kumsallar beklemeyin, kumdan eser yok, her yer taş ve kayalık. Deniz ayakkabısı götürseniz pişman olmazsınız.

 

Hava Şartları: 
6/10

Bazen yağmurlu olabiliyor. Şemsiye, yağmurluk, uygun bir ayakkabı götürmekte fayda var. Hele bir de Venedik, Trieste, Ljubljana’ya geçme planlarınız varsa kesinlikle yağmura hazır gitmelisiniz. Gece biraz soğuk olabiliyor, hazırlıklı gidilmeli. Gün içinde sıcaklık mükemmel. Neredeyse her gün denize gittik, yağmurlu olsa bile.

 

Genel Bütçe: 
6/10

Gezilerle birlikte toplam 700-800 euro civarı 

 

Yapılacaklar - Yapılmayacaklar: 

-

 

Eklemek İstedikleriniz: 

Çoğu kişi Rijekaya Zagreb üzerinden gelmeyi tercih etmiş fakat ben uçakla Venedik’e oradan trenle Trieste’ye oradan da otobüsle Rijeka’ya gelmeyi tercih ettim. İki yol arasında maddi olarak bir fark yok ve THY’nın Venedik’e aktarmasız uçuşu var. Önerim Venedik üzerinden gidilmesi.

Sorusu olan arkadaşlar hiç çekinmeden bana ulaşıp sorabilirler. Daha detaylı konuşup yardımcı olmak isterim :)