Prag

×

Hata mesajı

User warning: The following module is missing from the file system: recaptcha_mailhide. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1143 of /home/egemense/public_html/includes/bootstrap.inc).
Ülke: 
Çek Cumhuriyeti
Ad Soyad: 
Deniz Bingöl
Ay: 
Temmuz
Yıl: 
2017
Staj Görülen Üniversite: 
Univerzita Karlova
Staj Görülen Bölüm: 
İnvaziv Kardiyoloji
Karar ve Hazırlık Aşaması: 
7/10

Tercihlerimden Çek Cumhuriyeti unilateral değişim tuttu. Unilateral değişimde daha fazla ücret ödemenize rağmen bir avantajı parayı gidince elden vermeniz. Dolayısıyla hep vazgeçme hakkınız var, özellikle son anda şehir veya departmanlarının değiştiği haberini alan kişiler için önemli olabiliyor.
Prag ve invaziv kardiyoloji benim ilk tercihlerimdi. Ama her iki ilk tercihinize yerleştirilmek çok sık rastlanan bir durum değil.Bu üniversite dahilinde 3 ayrı tıp fakültesi var.Benimki 3. Fakülteydi. Tercih ederken Pragdaki bu üçünden birini yazabiliyorsunuz.Niye üçüncüyü yazmıştım şu an hatırlamıyorum ama memnunum.
Göstermeniz gereken evraklar, getirmeniz gereken eşyalar LEO lar tarafından bildiriliyor. Ama muhakkak aklınıza takılan şeyler olur. Hemen sorun LEO lara hiç çekinmeyin. Bu onların işi sonuçta.
Uçak bileti alırken tarihlere saatlere dikkat edin. Staj bitim tarihi haftanın ilk günlerine denk geliyorsa muhtemelen ondan önceki cuma hastanedeki son gününüz olabilir. Erken ayrılmak isteyenler göz önünde bulundurmalı.

Staj: 
8/10

Stajda bize şu kişi sizin hocanız denmedi. Bizi bölümün içine bırakıp gittiler. Bu noktadan sonra yeteneklerinizi devreye sokun, size yararlı olacak hocayı kestirmeye çalışın. Hoca sizinle ilgilenmek istemiyorsa/İngilizce bilmiyorsa hemen başka bir hoca arayın. Benim departmanımda Bulgar asıllı bir asistan ve Romanya'dan gelmiş bir doktor bana gerçekten çok iyi anlattı. Muayeneler, EKG, Ekokardiyografi, Anjiografi gibi temel şeyleri gördüm faydalı oldu.
Hasteneden saat kaçta ayrılacağınız genelde size kalmış. Ama hastaneler birçoğumuzun alışık olduğu kadar yoğun değil. Genelde 8.00 de gelip 12.30 civarı ayrılabilirsiniz.Oradan çıkıp aritmolojiye, Cath Lab 'e ,hatta acile bile gidebilirsiniz. Ama ilgilenecek doktor bulmak kolay değil.
Benim bulunduğum fakültede sertifika almak için logbook doldurmak zorunlu değildi. Yine de ekstra bir resmiyet kazandırayım derseniz doldurabilirsiniz. Zaten bazı ülkelerde zorunlu sanırım.

Konaklama: 
8/10

Ben 3 diğer değişim öğrencisiyle beraber 2 odalı bir evde kaldım. Evin durumu biraz kirli olması hariç gayet iyiydi. Tek banyosu ve ufak bir mutfağı var. Wifi çalışıyor.Okula yürüyerek 10 dakikaydı. Bu biraz şansa kalmış. Yurtta kalan da çok fazla insan var.
Evde kalacak iseniz ve evle ilgili talimatlar size gönderilmediyse hemen LEO'dan isteyin. Ev sahibi hazırlayıp gönderiyor ama bazen LEO unutabiliyor. Örneğin bize talimatlar gönderilmediğinden çamaşır makinesiyle ilgili sorun yaşadık.

Yiyecek - İçecek: 
8/10

Çek yemekleri genelde çok büyük porsiyonlu,soslu ve biraz ağır. Ama ben yine de lezzetli buldum. Svíčková, guláš et yemekleri ve dumplingle servis ediliyor, kime sorsanız bunları denemelisin diyecektir. Apple strudel, trdelnik de aslında Çek olmasa da sıkça göreceğiniz güzel tatlılar. Sokakta yiyebileceğiniz sosisli sandviçler var, kalın kabuklu değişik bir sosis, bir defa bana yetti.Bira konusuna değinmiyorum zaten büyük biralar aşağı yukarı 4 tl. Seviyorsanız alın hepsini deneyin.
Marketlerde aklınıza gelebilecek her meyve, sebze var. Sadece dana etinden şarküteri ürünleri bulmak zor. Domuz yemiyorsanız tavuk/hindi alabilirsiniz. Kısaca evde/ yurtta yemek pişirmek gayet mümkün. Hem daha az para harcıyorsunuz hem de canınızın istediği şeyi yapıp yiyebilirsiniz. Muftak gereçlerinin yeterli olup olmadığını gitmeden CP ye sorabilirsiniz.
Metrolarda bir pizzacı var adını hatırlayamadığım, çok lezzetli ve ucuz. Her çeşidini yedim sanırım, bana bir şey olmadı.
Dondurmalar ( Angelato, Amorino...) Çek değil İtaiyan ama çok güzel.

Dil ve Kültür: 
7/10

Çek Cumhuriyetinde en az vakit geçireceğiniz insanlar Çekler olacak. Çünkü genelde değişim öğrencileri birlikte vakit geçiriyor. Hastanede Çek öğrencilerle tanışacaksınız, benim tanıdıklarım çok iyi insanlar. Benimle aynı departmanda zorunlu stajını yapan bir tanesi bana hasta öykülerini çevirmişti. Onlardan gezilecek yer, restoran öğrenebilirsiniz.
Çekçe bir kaç basit kelime söylemek bazen hastaları muayene edecekken daha samimi bir ortam yaratabiliyor. Zaten duyarak hemen öğrenirsiniz.
Prag zaten çok turistik bir şehir. Esnafla çok derin konulardan konuşmak istemiyorsanız anlaşırsınız. Hastanede de tüm doktorlar İngilizce anlıyor ama eğer çok iyi bilmiyorsa aynı anda hastayla Çekçe sizinle İngilizce konuşamayabilir. Bu durumlarda daha iyi bilen birine yönlendirmeye çalışıyorlar.

İletişim ve Haberleşme: 
7/10

LEO ve CP ile haberleşme gidene kadar Messenger üzerinden. Ulaştıktan sonra Çek SIM kartı alırsanız internet daha ucuza gelebilir. Ama depozito ödemeniz gereken durumlara dikkat edin çünkü siz elden bile verseniz sonradan hattı kapatmak istediğinizde biz elden veremeyiz hesabınıza yatıracağız diyecekler. Sonuçta bu parayı unut demek oluyor.
Ulaştıktan sonra zaten Incomings Facebook ve Whatsapp grupları kurulacak. Oralarda yapılacaklar beraber planlanıyor.
Ailenizi ararken bazı operatörlerde yurtdışı dakika satın alma seçeneği var. Düzeninizi kurduktan sonra zaten Wifi üzerinden haberleşebilirsiniz.

Ulaşım: 
10/10

Ulaşım şehirde olağanüstü. Gittiğinizde hava alanında CP nizin yardımıyla taşıma kartı alıyorsunuz. Bunun için sizin götüreceğiniz pasaport boyutunda fotoğraf ve CP nin getireceği sizin orada bir ay boyunca öğrenci olacağınıza dair belge gerekiyor. Yanlış hatırlamıyorsam 300 Kč (48 tl) karşılığında kartı alıyorsunuz ve 1 ay boyunca sınırsız kullanıyorsunuz. Metro tram ve otobüs var. Her saatte her yere araç bulabiliyorsunuz. Duraklardaki araç numaraları ve güzergahları açıklayan levhalar gayet anlaşılır. Bir de internetiniz varsa kaybolmak mümkün değil. Gece 12.30 dan sonra metro kapanıyor ve tram numaraları değişiyor. Ama yine de ulaşımda sorun yaratmıyor.

Gezi - Eğlence: 
9/10

Bizim fakültenin yerel birliği gerçekten çok zayıftı. Gelen öğrencilerin katkısı ve fikri olmadan hazırlanabilen hiçbir program olmadı. Değişimlerin klasik etkinliği International Dinner bile 4.haftada zorlukla ayarlanabildi. Ama şehir çok güzel olduğundan bunların önemi kalmıyor. Yapılacak bir şey muhakkak bulunuyor. Prag'ın içinde zaten ilk haftadan gezeceğiniz önemli yerleri yazmama gerek yok ama National Gallery ( 3 ayrı noktada binası var ve öğrencilere ücretsiz) , Vyšehrad kalesi, Karlštejn kalesi, Karlovy Vary gidilebilecek yerler. Kutná Hora'ya gitmek için benim fırsatım olmadı ama orası da ilginç. Şehrin içinde çikolata,oyuncak,seks makineleri,işkence müzeleri var. Parklar da gerçekten çok güzel. Kısacası hiçbir planınız olmadan evden çıksanız bile çok iyi bir gün geçirisiniz.

Şehir Şartları: 
10/10

Şehir çok güzel, tek problem turist kalabalığı olabilir ama ben de turist olduğumdan şikayet edemem.

Hava Şartları: 
7/10

Hava temmuzda genelde sabahları serin, ceketsiz çıkamazsınız. Öğleden sonra birden çok sıcak oluyor. Akşam yine yağmur ve fırtına derken ne giyeceğinizi şaşırıyorsunuz. Ceket ve şemsiye almanızı tavsiye ederim.

Genel Bütçe: 
7/10

Ben Budapeşte ve Berlinde 2 haftasonu geçirdim. Unilateral değişime ödediğim 360 Eu dahil 4100 civarı harcadım, ama alışveriş yaptım, dışarda çok yemek yedim yani biraz dikkat ederseniz ve unilateral gitmiyorsanız 3500 de rahatça yeter. Pragda fiyatlar İstanbul gibi. Hatta numbeo.com diye bir site var, şehirlerdeki yaşam maliyetini gösteren. Orayı da kontrol edebilirsiniz. Ben gittiğim şehirlerle uyumlu buluyorum.
Pragda musluk suyu içiliyor dediler ama ben güvenip içemedim. Paramın çoğu suya gitti denilebilir.

Yapılacaklar - Yapılmayacaklar: 

Hediyelik eşya almak için hevesinizi Havelské tržiště market denilen açık pazar yerine saklayın. Aynı şeyler meydanların çevresindeki dükkanlardan daha ucuz hatta pazar yerinin içinde bile farklı fiyatlar olabiliyor.
Astronomik saat kulesi saat başında çalıyor ve çevresindeki heykeller hareket ediyor. Normalde gün içinde önünde aşırı bir turist kalabalığı oluyor ama stajınızı orada yapacaksanız bir gün erken gidip sakince izleyebilirsiniz.
Vltava nehrinde pedallı botlar var. Arkadaşlarınızla yapınca eğlenceli.
Ben işkence müzesini uzun ve sıkıcı bulmuştum.
Diğer yakın ülkelere de gitmenizi tavsiye ederim. Gidiş dönüş otobüs biletleri 35 eu civarında.