Plevne

×

Hata mesajı

User warning: The following module is missing from the file system: recaptcha_mailhide. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1143 of /home/egemense/public_html/includes/bootstrap.inc).
Ülke: 
Bulgaristan
Ad Soyad: 
Ebru Ceren Aydın
Ay: 
Ağustos
Yıl: 
2018
Staj Görülen Üniversite: 
Georgi Stranski
Staj Görülen Bölüm: 
Romatoloji
Karar ve Hazırlık Aşaması: 
7/10

Karar verirken Avrupa ülkesi ve yakın olmasına dikkat ettim çoğunlukla. Normalde yurt için nasıl hazırlık yapılıyorsa öyle yaptım çoğunlukla; iklimi Türkiye'ye yakın olduğu için çok sıkıntı yaşamadım eşya-kıyafet seçerken.

Staj: 
8/10

Bölümümde çok ilgilendiler. Romatoloji diğer bölümler kadar ilginç gözükmese de her gün yeni hastalar görme imkanım oldu.

Konaklama: 
6/10

3 kişilik yurt odasında kaldım. Yurt biraz eskiydi ama bize verilen oda en yeni odalardan biriydi. Buzdolabı, duşakabin, klima olmaması başta biraz zorluyor ve odalarda temizlik yapılmıyor ancak yurdun merkeze yakın olması çok büyük avantaj.

Yiyecek - İçecek: 
8/10

Yiyecekler Türkiye'ye çok benzer ve Plevne yiyecek-içecek bakımından da en ucuz şehirlerden biri. Hastanenin yemekhanesi de gayet iyiydi.

Dil ve Kültür: 
5/10

Diğer exchange öğrrncileriyle anlaşmamız gayet iyiydi ancak yemek menüleri, otobüs biletleri vs. her şeyin farklı alfabeyle yazılması beni epey zorladı. Rus ve Bulgar arkadaşlardan hep yardım almak zorunda kaldım. Ancak doktorların çoğu İnglizce biliyordu, şehirde de İngilizce bilen kasiyer, garson vs. çok az bulabilseniz de arada Türkçe bilenle de karşılaştık.

İletişim ve Haberleşme: 
9/10

10 levaya aylık 4 gb internet veren sim kart aldım ve tüm iletişimi whatsapp üzerinden sağladık. Yeterli oldu.

Ulaşım: 
8/10

Türkiye'den Plevne'ye direkt giden otobüs uçak vs. yok. Ben uçakla Romanya'ya gittim, orada 2-3 gün geçirip Flixbus ile Plevne'ye geldim. Dönüşte ise otobüsle Sofya'ya gidip oradan İstanbul'a otobüsle gittim. Şehrin içinde ise otobüs kullanmak gereksiz (çok fazla toplu taşıma yok), her yer neredeyse yürüme mesafesi. Şehrin dışındaki park yüzme havuzu vs. ise taksiyle gittik. Taksiyi kullanmak biraz riskli ancak güvenilir taksi kullanmak istiyorsanız local officerlar her şeyde oldukları gibi bunda da çok yardımcı oluyor.

Gezi - Eğlence: 
7/10

Plevne'de gezilecek açıkçası pek bir yer yok, sakin bir yer. Şehrin biraz dışında mağara ve şelale gezilmesi güzel yerler. Onun dışında yüzme havuzu ve parkta da vakit geçirebilsiniz. Her hafta sonu mutlaka Plovdiv, Sofya, Varna gibi büyük şehirlere de gezi düzenleniyor.

Şehir Şartları: 
7/10

Her yerin birbirine yakın olması, büyük marketlerin olması avantaj, ancak toplu taşıma eksik. Benim hastanem uzak olduğundan her sabah 30-40 dakikalık mesafe yürümek durumundaydım. Otogar şehrin merkezine yakın. Genel olarak Türkiye'ye benzer bir havası var.

Hava Şartları: 
7/10

Ağustos ayı çok sıcaktı, 30-35 derece civarlarındaydı hep. Ancak nem çok yoktu, beklediğim kadar rahatsız etmedi.

Genel Bütçe: 
8/10

Plevne epey uygun bir şehir. Sofya-İstanbul otobüs bileti 130 lira, Sofya-Plevne yaklaşık 30 lira. Yiyecek içecekler diğer şehirlere göre epey uygun, bir öğününüz yaklaşık 15-20 liraya denk geliyor ve rahat doyuyorsunuz. Geziler biraz pahalı (örn Sofya gezisi 90 leva).

Yapılacaklar - Yapılmayacaklar: 

Plevne'de merkezdeki (fıskiyelerin yakınındaki) sanat galerisinde Picasso ve Dali eserleri var birer tane, eğer ilgileniyorsanız. Girişi ücretsiz. Tırnova'ya ben gidemedim, ancak giden arkadaşlarımdan çok olumlu şeyler duydum, hem Plevne'ye çok da uzak değil.