Malaga

×

Hata mesajı

User warning: The following module is missing from the file system: recaptcha_mailhide. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1143 of /home/egemense/public_html/includes/bootstrap.inc).
Ülke: 
İspanya
Ad Soyad: 
Ezgi Öztürk
Ay: 
Temmuz
Yıl: 
2014
Staj Görülen Üniversite: 
Universidad de Málaga
Staj Görülen Bölüm: 
Norology
Karar ve Hazırlık Aşaması: 
10/10

Görülecek birçok yeri olduğu ve İspanyolca öğrendiğim için uzun süredir İspanya’ya gitmek istiyordum, bu yüzden staj için oraya tercih ettim. İstedikleri belgeleri hazırlama aşamasında bir zorluk yaşamadım. 

 

Staj: 
8/10

Staj için ilk tercihim nörolojiydi ama oraya gidene kadar bana bölümümün kesinleştiği söylenmedi. İlk sabah hastaneye gittiğimizde hala belli değildi. İspanyollar çok rahat insanlar. Pek disiplinli oldukları da söylenemez. Uzun süre bekledikten sonra nörolojideki hocalardan birinin yanına gittik ve hoca yanında staj yapmamızı kabul etti. Diğer arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla doktorların çoğu İngilizce konuşmuyor. Bu yüzden seçeceğiniz cerrahi bir branş değilse biraz İspanyolca bilmenizin yararı olur. Bizim hocamız bazen İngilizce açıklama yapıyordu, genelde İspanyolca konuşsa da yavaş konuşuyordu. Malaga turistik bir yer olduğu için yabancı hastalar da vardı zaten. Genelde vaktimiz vizit yaparak veya hastaların MR ya da tomografilerine bakarak geçiyordu. Hastaneye sabah 10’da gidip 2 saat kalıyorduk. Hocamız gerçekten çok iyi ve bize bir şeyler öğretmek isteyen biriydi. Bu yüzden benim için çok yararlı oldu. Hasta sayısı çok az olduğu için bazen ertesi gün gelmememizi söylediği de oluyordu, yani hem sıkmayan hem de öğretici bir stajdı. Doktorlar öğlen 2’ye kadar hasta bakıyorlar. Hastane koşulları da oldukça iyiydi. 

 

Konaklama: 
7/10

3 ya da 4 kişilik dairelerden oluşan bir yurtta kaldım. Çok güzel olmasa da dairenin mutfağı ve 2 banyosu vardı. Ayrıca kaybederseniz ücretini ödemek şartıyla mutfak eşyaları da alabiliyorsunuz. Ben tek kişilik odada kaldım o yüzden çok rahattım. Yurda geldiğim ilk gün bir sorun yaşadım. Stajımız 14 Temmuz’da başlıyordu. Önceki gece orda kalmam gerektiği için LEO’larına 13 Temmuz’da gelmemin uygun olup olmadığını sorup uygun olduğunu öğrenmiştim ama yurda gittiğimde stajın aslında 15’inde başladığını söyleyip o gece için ücret aldılar. CA’da 14 Temmuz yazıyordu ve sormama rağmen bana bu bilgi verilmemişti. Gittiğinizde bu ve bunun gibi sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Yurt hastaneye yarım saat, şehir merkezine 20 dakika uzaklıkta. Yakınında hem metro hem otobüs durağı var. 

 

Yiyecek - İçecek: 
4/10

İspanya’daki yemekleri çok beğendiğimi söyleyemem ama özellikle tapas hoşuma gitmişti. Bu şekilde yemeyi denemenizi tavsiye ederim. Pek çok yemeği bir arada denemenizi sağlıyor. Bize hastane ya da yurtta öğle yemeği verilmedi. Öğle yemeğini karşılayacak miktarda para verilmesi gerekiyordu ama sadece 60 Euro aldık, bu da yeterli olmadı tabi ki. Odalarda mutfak olduğu için isterseniz kendi yemeğinizi yapma imkanınız var. Ayrıca Malaga’da çok sayıda dönerci var. Tadı Türkiye’deki gibi olmasa da güzeldi. Gitmenizi tavsiye ederim.

 

Dil ve Kültür: 
8/10

İspanyollar fazla İngilizce bilmiyorlar, o yüzden iletişim kurmak zor olabilir ama büyük ihtimalle grubunuzda İspanyolca bilenler olacaktır. Özellikle yurt içi değişimle gelen İspanyollar bize çok yardımcı olmuştu. Bunun dışında daha önce de söylediğim gibi rahat insanlar. Yaklaşık 2- 5 arası siesta yapıyorlar ve çoğu yer kapanıyor. Yemek düzenleri de oldukça farklı. Saat 2 gibi öğlen 10 gibi akşam yemeği yiyorlar. Benim bu düzene uymam gerekmedi ama hastanede yiyecekseniz alışmanız gerekebilir.

 

İletişim ve Haberleşme: 
9/10

Yurtta wi-fi olduğu için oradaki arkadaşlarla whatsapp aracılığıyla haberleştik genelde. Ailemle de internet üzerinden konuştum. İspanya hattı almam gerekmedi.

 

Ulaşım: 
8/10

Şehir içi ulaşım oldukça rahat. Bazı ilçelere de tren var. Yakındaki şehirlere gitmek için tren tercih ettik genelde ama tren fiyatları pahalı. Bazı saatler indirimli oluyor. O saatleri yakalarsanız yarı fiyatına seyahat edebilirsiniz.

 

Gezi - Eğlence: 
9/10

Malaga’da görülecek yerler var ama tamamını bir haftada gezebilirsiniz. Merkezde ve otobüsle ulaşabileceğiniz yerlerde birçok plaj var. Çoğu insan da vaktini buralarda geçiriyor. Onun dışında güzel bir merkezi var. Gece geç saatlerde bile oldukça kalabalık oluyor. Endülüs bölgesindeki Cordoba, Sevilla, Granada gibi şehirlere yakın olduğu için oraları da ziyaret edebilirsiniz. Bize önce gezi ayarlanacağı söylenmişti, daha sonra kendimiz ayarlamamızı söylediler fakat grup olarak gezi organize etmek zor olmuyor. Sadece son hafta Granada gezimizi kendimiz ayarlamadık. Oradakilerin tuttuğu bir otobüsle gittik. Bu şekilde daha ekonomik oluyor ama onların ayarlamasını çok beklemeyip kendiniz araştırmanızı tavsiye ederim. 

 

Şehir Şartları: 
10/10

Malaga çok güzel bir şehir. Ulaşımı rahat. Şehirde plaj olması çok güzel bir imkan. Boş vakitlerinizi plaja giderek değerlendirebilirsiniz.  

 

Hava Şartları: 
10/10

Havası oldukça sıcak. Türkiye’ye benziyor.

 

Genel Bütçe: 
6/10

Genel olarak pahalı bir ülke. Ben bir ayda yaklaşık 750 Euro harcadım ama buna şehirler arası yolculuklar ve hediyelik eşya alışverişi de dahil. 

 

Yapılacaklar - Yapılmayacaklar: 

-

 

Eklemek İstedikleriniz: 

-