Madrid

×

Hata mesajı

User warning: The following module is missing from the file system: recaptcha_mailhide. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1143 of /home/egemense/public_html/includes/bootstrap.inc).
Ülke: 
İspanya
Ad Soyad: 
Süleyman Cihan Kara
Ay: 
Ağustos
Yıl: 
2014
Staj Görülen Üniversite: 
Universidad de Complutense
Staj Görülen Bölüm: 
Cardiology
Karar ve Hazırlık Aşaması: 
9/10

Geçen sene bir arkadaşım gitmişti İspanya'ya. Anlattıklarından oldukça etkilenmiştim. O yüzden ilk sıraya yazdım, ne şanslıyım ki ilk tercihim geldi. Sağlık sigortası dışında herhangi bir şey istemiyor İspanya. Hazırlık aşaması da oldukça kolay geçti.

 

Staj: 
8/10

İlk gün hastaneye gittiğimde gerçekten çok tedirgindim. Çünkü dahili bir bölüm seçmiştim ve hiç İspanyolca bilmiyordum. Bu yüzden hastalarla yeterli iletişim kuramayacak onlardan hikaye alamayacaktım. Ama benimle ilgilenen asistan bana çok yardımcı oldu. Bana hasta hikayelerini İngilizce özetledi, epikrizlerini beraber yazdık, fizik muayene yaptık, EKG çektik, ECHO okuduk, hatta doktorlar aralarındaki tartışmalarının bazılarını benim için İngilizce yaptılar. Gerçekten çok yardımcı oldular. Staja gelmek istemeyenlere de kötü bakmıyorlar. Hatta benim neden çok geldiğimi sordular ve gidip şehri gezmem gerektiğini bile söylediler.

 

Konaklama: 
9/10

Biz Complutense olarak 12 incomingdik. 3 tane apartman dairesine ayrıldık. Şansımıza bizim dairede tek kişi kaldık odalarda ama dediğim gibi şanstı. Konakladığım yer hastaneye ve merkeze biraz uzaktı ama metroyla istediğiniz yere kısa sürede ulaşabiliyorsunuz. Evde televizyon, çamaşır makinesi, buzdolabı, ütü, yani gereken her şey vardı. Kaldığımız yer konusunda hiç sıkıntı yaşamadık. Oda arkadaşlarımız da çok iyi insanlardı. 2 İspanyol 2 Türk kaldık. Onlar da İspanya'nın çeşitli üniversitelerinden staja gelen arkadaşlarımızdı. Çok güzel bir ortam vardı.

 

Yiyecek - İçecek: 
6/10

Gelelim en çok sıkıntı çektiğim konuya. Yemek alışkanlıkları oldukça değişik. Sabahın 7-8'inde kahve ve çeşitli çöreklerle kahvaltı yapıyorlar. Öğlen yemekleri ise saat 3'te. Akşam yemeklerini de 10 gibi yiyorlar. Oldukça garip gelebiliyor size bu alışkanlıkları. Ama zamanla siz de alışıyorsunuz veya alışmayıp kendi alışkanlığınızı devam ettiriyorsunuz. Onun dışında çok meşhur olan Tapas alışkanlıkları var. Bar gibi bir yerde içecek söylediğinizde çeşitli atıştırmalık yiyecekler getiriyorlar. Siz daha çok isteyebiliyorsunuz veya içecek istedikçe onlar yenisini getiriyorlar. Bazen öğun yapmadan tapaslarla karınlarını doyuruyorlar. Tapasları, patatesli yemekleri, paellaları çok meşhur. Onun dışında içecek olarak biraları ve sangriaları meşhur.

 

Dil ve Kültür: 
7/10

İspanyolca anadilleri ve oldukça güzel akıcı bir dil. Dinlerken gerçekten çok hoş geliyor. İnsanlar İngilizce'yi çat pat biliyorlar. Bir ölçüde anlaşabilirsiniz. Ama oraya gittiğinizde zaten temel şeyleri söyleyebilecek duruma geliyorsunuz. CP'ler gerçekten İngilizce'de çok iyiydiler. O konuda bir sıkıntımız olmadı. Kültür konusunda aslında Akdeniz ülkesi olduklarından benzerliklerimiz var. İnsanları gerçekten çok saygılılar(benim çarpmama rağmen pardon diyecek kadar).

 

İletişim ve Haberleşme: 
8/10

İletişimi çoğunlukla facebook ve e-mail üzerinden sağladık. Onun dışında gidince İspanyol hattı aldık. Onun da çok faydası oldu özellikle internet konusunda. Çok açık insanlar. İstediğiniz zaman istediğiniz soruları sorabilirsiniz. En kısa zamanda cevap veriyorlar.

 

Ulaşım: 
9/10

Madrid şehrinin ulaşım ağı oldukça gelişmiş. Şehir yerinde istediğiniz bir yere metroyla ulaşabiliyorsunuz. Onun dışında otobüsleri, banliyö seferleri ve belki de en güzeli bisikletleri var her yerde. Çeşitli bisiklet durakları var, oradan bisiklet alıp bir başka durakta bırakabiliyorsunuz. Bisikletlere özel yollar da var. Özellikle Barcelona'da onlara özel ışıklar bile var. Madrid 'de toplu ulaşım çok avantajlı. Özel bir kartları var onunla belirli bir ücret karşılığında sınırsız olarak aylık seyahat edebiliyorsunuz. Şehirler arasında trenler çok popüler ancak erken rezervasyon yapmalısınız ve fiyatları biraz yüksek olabiliyor. Biz otobüsleri kullandık. Yine de ulaşım euro farkından biraz pahalı gelebilir.

 

Gezi - Eğlence: 
10/10

Bu stajın edindiğim arkadaşlardan sonra en güzel yanıydı. Gerçekten İspanyollar gerek yaşam tarzları, gerek konuşmaları, gerekse gece hayatlarıyla oldukça eğlenceli insanlar. Eğlenme konusunda kesinlikle sıkıntı yaşamazsınız(ben eğlenmeyi pek bilen bir adam değilim, ben bile inanılmaz eğlendim:P). Gezi konusunda oldukça hareketli bir gruptuk. Ben sadece 1 hafta sonu Madrid'de durdum. Onun dışında 3 hafta sonunda Sevilla-Granada, Segovia-Toledo, Barcelona'ya gittim. Onun dışında hafta içinde Madrid'de ortalama her yere gittim(Real Madrid'in maçı dahil). Bir tek boğa güreşi izlemedim o konuda biraz üzgünüm. Gezi ve eğlence konusunda İspanya gerçekten çok iyi bir ülke.

 

Şehir Şartları: 
8/10

Madrid kesinlikle çok iyi bir şehir. Denizi yok diye kesinlikle istememezlik etmeyin. Madrid'in de inanın ayrı bir havası var.

 

Hava Şartları: 
9/10

Madrid'de olduğumuz süre boyunca hava güneşliydi. Hava öğlen saatlerinde bunaltıcı akşam biraz serin olabiliyor(Ankara'ya biraz benziyor). Barcelona’da 4 gün bulundum, 1'inde inanılmaz ıslandım. 2si bulutluydu, 1i güneşliydi.

 

Genel Bütçe: 
7/10

Gittiğinizde hayat biraz pahalı gelebilir. Bunun nedeni euro/lira oranı diye düşünüyorum. Çünkü oranına bakınca Türkiye’yle üç aşağı beş yukarı aynıya denk geliyor. Ama onlar 1 lira yerine 1 euro diyor bizde 3 kat pahalanıyor. O yüzden çok gelebilir. Ben İspanya'da yaklaşık 1000 euro harcadım ama yapmadığım şey kalmadı.(alışveriş yapmadım sevmem) O yüzden aslında çok da kötü değil. İmkanınız varsa her şeye katılın ve yapabildiğiniz her şeyi yapın.

 

Yapılacaklar - Yapılmayacaklar: 

Dediğim gibi yapabileceğiniz her şeyi yapmaya çalışın. Çünkü her zaman gitmeyeceksiniz İspanya'ya. Gezilere katılın, arkadaşlarınızla takılın, hastaneye uğrayın. İleride yapmadığım bir şey oldu diye pişman olmayın.

 

Eklemek İstedikleriniz: 

Özetlemek gerekirse hayatımın belki de en güzel 1 ayını geçirdim İspanya'da. Şu an hala Türkiye'ye alışmaya çalışıyorum. Gerçekten değiyor. İlk başta hep bir şüpheniz oluyor gitsem mi gitmesem mi diye ama bence gidin görün oraları. Yeni çok iyi arkadaşlar da edinebilirsiniz ve ne zaman isterseniz bana soru sorabilirsiniz.

 

Görüşmek Üzere(Hasta Luego)