Hradec Kralove

×

Hata mesajı

User warning: The following module is missing from the file system: recaptcha_mailhide. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1143 of /home/egemense/public_html/includes/bootstrap.inc).
Ülke: 
Çek Cumhuriyeti
Ad Soyad: 
Begüm Zırhlı
Ay: 
Ağustos
Yıl: 
2015
Staj Görülen Üniversite: 
Faculty of Medicine in Hradec Kralove
Staj Görülen Bölüm: 
Cardiovascular surgery
Karar ve Hazırlık Aşaması: 
8/10

Çek Cumhuriyeti, ülkeler arasındaki ilk tercihimdi. Yıllardır Prag'ı görmek istiyordum, o yüzden kazanınca gerçekten çok sevindim. Yaşadığım tek hayal kırıklığı daha önce adını bile duymadığım, tercih listeme yazmadığım Çek'in en küçük şehirlerinden birine kabul almam oldu. Fakat araştırınca bu şehrin hem çok sevimli ve sakin olduğunu hem de başkentten sadece 1,5 saat uzaklıkta olduğunu gördüm. Hradec Kralove tıp fakültesi'nin çektiği bir videoyu da youtubeda izledikten sonra tüm endişelerim yok oldu diyebilirim.

Staj: 
10/10

Hem yaz döneminde olduğumuz için hem de Hradec küçük bir şehir olduğu için hastane birazcık boştu. Bu yüzden, bize rotasyon teklif ettiler. Böylece 1 ayın her haftasında farklı departmanlarda farklı vakalar görme şansımız olucaktı. İlk haftam beyin cerrahisinde geçti, inanılmaz güzeldi. Ameliyatlar ve klinik vakalar çok ilgi çekiciydi ve doktorlar fazlasıyla yardımcı oldular. Henüz 2.sınıfı yeni bitirdiğim için tedirgindim ama bilmediğim her konuyu sabırla açıkladılar. Hemşireler ve bazı doktorlar pek bilmese de genellikle cerrahların ingilizce düzeyi yeterliydi. İkinci hafta kalp damar cerrahisinde, üçüncüde ürolojide ve son hafta da pediatrik cerrahideydim. Her biri birbirinden güzel geçti. (yine de favorim beyin cerrahisiydi, kesinlikle öneririm). Saat bakımından hiç sıkıntı yaşamadım, istediğim günler erkenden çıktım ve şehri/ülkeyi gezme fırsatım oldu.

Konaklama: 
6/10

Açıkcası konaklama şartları mükemmel değildi. Yurt olarak kullanılan eski bir otelde,2 kişilik odalarda kaldık. Özellikle mutfak büyük sorun yarattı çünkü 20 kişi için küçücük bir mutfaktı ve tencere, tabak neredeyse hiç yoktu, hepsini satın almak zorunda kaldık. Otelimize çok yakın bir Tesco market vardı ve gerçekten çok çok ucuzdu, o yüzden çok şikayet edemem :) Güvenlik açısından da bir sorun yaşamadık. Zaten Çek Cumhuriyeti genel olarak pek güvensiz bir yer değil. Hastaneye yakınlık açısındansa gerçekten rahat bir konumdaydık. Yürüyerek yaklaşık 10 dakika sürüyordu.

Yiyecek - İçecek: 
4/10

Leomuz tarafından bize 1 ay için yaklaşık 120 lira verildi, onun dışında hiç bir yemek sağlanmadı. Çek cumhuriyeti genel olarak ucuz olsa da kesinlikle 120 lira yeterli değildi her gün 1 öğün için. Biz genelde küçük mutfağımızda basit şeyler pişirmeye çalıştık, ya da atıştırarak geçirdik öğünlerimizi. Bazı akşamlar dışarıda yemek yedik, genel olarak Çek yemekleri lezzetli olsa da çok yağlı o yüzden genellikle fast food tercih ettik.
İçecekler açısından en kötü şey kesinlikle içme suyu. Herkes çeşmeden içiyor ama tadı kesinlikle berbat. Marketten alındığında da birazcık pahalı. Ama çok şikayet edemem çünkü bira'nın ana vatanında zaten kimsenin gözü başka bir içecek görmüyor :D Leo ve CP'lerimiz sürekli bize bira getirdiler kasalar dolusu zaten bira tam anlamıyla sudan ucuz ve çok lezzetli. Pek çok çeşit bira 75 kuruş ve 3 lira arasında değişiyordu marketlerde. Hepsini denemenizi öneririm :)

Dil ve Kültür: 
9/10

Dil bakımından Prag hariç her şehirde zorlandım ama kesinlikle bir yolunu bulup anlaşabildim. Yaşlılar asla ingilizce bilmiyor ama gençler fena değil. Uyum sağlamak çok zor olmadı. Bir kaç kelime Çekce öğrendikten sonra yolunuzu bulmak çok kolay. Hastanede ingilizce bakımından asla sorun yaşamadım, doktorların çoğu yeterli seviyede ingilizce biliyordu.
Kültür bakımından da başkent şahane, küçük olmasına rağmen her köşesi tarih kokuyordu ve nefes kesiciydi. İnsanları da ilk başta biraz soğuk gibi gözükse de yakınlaştıkça çok tatlılar.

İletişim ve Haberleşme: 
10/10

Otelimizde Wifi vardı o yüzden Çek simkartı almadım, hep internet üzerinden Türkiye'yle görüştüm. Gitmeden önce de, orda olduğum süre boyunca da Leo ve cplerimizde iletişim kurmakta hiç bir sıkıntı yaşamadım, her problemimizde yanımızda oldular.

Ulaşım: 
10/10

Prag havalimanından Hradec'e gitmek pek kolay değilmiş ama benim okulumuza temmuzda incoming olarak gelen Çek bir arkadaşım ve ailesi beni karşıladılar bu yüzden hiç bir sorun yaşamadım. Şehir içinde de toplu taşımayı pek kullandığım söylenemez, her yer yürüme mesafesindeydi.Şehirler arasında sürekli trenler var bu yüzden çok rahattı. Gerçekten tren sistemi müthişti. Prag'da da ulaşım çok rahat, sadece birazcık pahalı.

Gezi - Eğlence: 
8/10

Hradec LEO ve cpleri bizim için güzel bir sosyal program hazırlamıştı. Göl gezisi, doğa yürüyüşü gibi pek çok aktivite yaptık ve çok güzel geçti. Eğlence olarak Hradec'te gidilebilicek club çok azdı, her seferinde aynı yere gitsek de arkadaş grubumuz çok eğlenceli olduğu için çok keyifli geçti. National food&drink partylerimiz, barbekülerimiz de çok eğlenceliydi. Haftasonlarımızı genellikle Prag'da geçirdik. Ayrıca Brno, Pardubice gibi diğer çek şehirlerine de kısa bir tren yolculuğuyla geziler düzenledik. Ben son hafta, Viyana, Bratislava ve Budapeşte'ye geçtim bir arkadaşımla. Küçük bir interrail gibi oldu, kesinlikle böyle yapmanızı öneririm. :)

Şehir Şartları: 
6/10

Dediğim gibi, Hradec gerçekten çok çok küçük bir şehirdi ama fazlasıyla tatlıydı. Doğayla iç içe oluşu, huzurlu bir atmosfer yaratıyordu. Şehirde güzel publar vardı, o publarda değişik biraları ve özellikle şarapları denemenizi öneririm.

Hava Şartları: 
7/10

Hava birazcık dengesizdi. Bazen çok çok sıcakken akşamları genellikle serindi. Hem şemsiye, ceket tarzı hem de ince tshirtler götürmeyi öneririm.

Genel Bütçe: 
10/10

Çek cumhuriyeti gerçekten maddi açıdan güzel bir ülke. Hiç bir şey aşırı pahalı değil, alkol zaten çok ucuz. Genel olarak çoğu şey Türkiye'yle eşdeğer fiyatlarda. Yalnız Prag farklı!! Prag gerçekten tam bir turist tuzağı, çoğu şey ülkenin geri kalanına göre daha pahalı. Yine de Viyana, Londra gibi diğer başkentlerle karşılaştırınca çok çok ucuz. Toplamda 30 gün kaldım, son bir haftamda da 3 şehir/ülke daha gezdim. Kredi kartı da kullandığım için tam rakamı bilmiyorum ama sanırım 1200 euro harcamışımdır toplamda. Bunun içinde son hafta yaptığım geziye dahil oteller, yemekler de dahil. Zaten stajım esnasında pek harcamadım, çoğunluğu sonraki mini interrailim sırasında harcandı.

Yapılacaklar - Yapılmayacaklar: 

Yapılacaklar:
Gece Prag ana meydanda yerde oturup bira içmek, (aslında bakarsanız, Çek'in her köşesinde sürekli ama sürekli bira içmek)
Bol bol trdelnik yemek
Prag'da tram'lere bedava binmek :D
Prag free walking tourlara katılıp şehri tam anlamıyla tanımak
Hradec'teki tüm parklarda sakin bir akşam üstü geçirmek
Hradec'teki göle paddle surf yapmak, nehir kenarındaki açık hava sinemasında film izlemek, aqua parka gitmek

Yapılmayacaklar:
Bira içmemek