Dijon

×

Hata mesajı

User warning: The following module is missing from the file system: recaptcha_mailhide. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1143 of /home/egemense/public_html/includes/bootstrap.inc).
Ülke: 
Fransa
Ad Soyad: 
İlke Aktaş
Ay: 
Ağustos
Yıl: 
2014
Staj Görülen Üniversite: 
CHU - De DIJON
Staj Görülen Bölüm: 
Pediatrics Surgery
Karar ve Hazırlık Aşaması: 
2/10

Fransa zaten hep görmek istediğim bir şehirdi, o yüzden kararım kesin ve net oldu =) Yalnız kırmızı pasaportum olduğu için vize almam gerekti ve bu süreç baya sıkıntılı oldu. Fransa Konsolosluğu’na staj için gideceğimi belirttikten sonra benden bir sürü ıslak imzalı belgeler istediler ve getirdim, en sonunda da Fransızcamı yeterli bulmayarak red verdiler. Başka bir ülkeden Schengen vizesi alarak Fransa’ya gidebildim. Tavsiyem Fransa ya da başka bir Schengen ülkesinden vize almak için turistik vize başvurusu yapın. Aksi halde vize verilmiyor.

 

Staj: 
6/10

Gittiğim üniversitede İngilizce eğitim olmasına rağmen biraz sıkıntı çektim çünkü İngilizce konuşamıyorlar ve vizitlerde baya sıkıntı oluyor =) Ama onun dışında her türlü ameliyata katılabiliyorsunuz ve bir şeyler öğrenebilmeniz için çok çabalıyorlar. Stajda ise belli bir saat zorunluluğum yoktu, hatta 19 gün izin alarak diğer şehirleri de gezme imkanım oldu.

 

Konaklama: 
5/10

Bir tıp öğrencisinin evinde kaldım. İlk hafta baya bir sıkıntılı oldu. Öğrencinin evi temiz değildi ve kedisi vardı.(kedi tüyüne alerjim var) Fakat daha sonra evimi değiştirdim ve huzura kavuştum. 

 

Yiyecek - İçecek: 
6/10

Orada yemek için 75 euroluk bir kart verdiler ve o kart da fazlasıyla yeterli oldu. Fakat öğlen hastanede yemek verilmiyordu, o yüzden ya kantinden almak zorunda kaldım ya da evden hazırlayıp getiriyordum. Onun dışında Fransız yemeklerini ve içeceklerini anlatmama lüzum yok sanırsam. :D Yemekleri baya pahalı (15euro) ama içecekleri fazlasıyla ucuzdu.

 

Dil ve Kültür: 
2/10

Karşılaştığım her Fransız İngilizce konuşmak için fazlasıyla çabalıyordu. Asla Fransızca konuşmak için diretmiyorlardı ama işin kötü tarafı gerçekten çok kötü İngilizce konuşuyorlar ve hiçbir şey anlamıyorsunuz. Çoğu da İngilizceyi gerçekten bilmiyordu. Fransa genelinde ise akşam 7’den sonra hiçbir şey yapmama kültürü hakim, her yer kapanıyor. Tek açık olan yerler dönerciler, barlar ve Mc Donalds.

 

İletişim ve Haberleşme: 
10/10

Her konuda bana yardımcı olan bir contact personım vardı. İletişim ve haberleşme konusunda hiç sıkıntı çekmedim. Zaten kaldığım evlerde de sınırsız wi-fi mevcuttu.

 

Ulaşım: 
5/10

Türkiye’den ilk önce uçakla İtalya’ya gittim, oradan da id-bus diye bir firmayla Dijon’a geçtim. İstanbul’dan uçak fiyatları gayet uygundu, son 1 gün kala almama rağmen gidiş için sadece 383tl ödedim. Dijon’da ise ulaşım için bana 1 aylık bir kart verdiler ve ücretsiz olarak onu kullandım. Zaten hastanenin önünde tramvay durağı vardı ve gerçekten hiç sıkıntı çekmedim. Fransa’da gezmek için ise hızlı treni kullandım ve gerçekten aşırı pahalıydı. Tek bir gidiş 70 euroya kadar çıkıyordu. Fakat Dijon’dan Paris’e gitmek için sadece 30euro ödemiştim. Size tavsiyem güvenebilirseniz bla-bla car diye bir olay var ondan faydalanın.

 

Gezi - Eğlence: 
10/10

Paris – Strasbourg – Colmar - Lyon. 9 gün boyunca bu şehirleri gezdim ve gerçekten mükemmeldi. Paris’te 6 gün boyunca Notre Dame Kilisesi’nin yakınında bir evde kaldım ve Paris’in her yerini gezdim. Louvre Müzesi’ne tam 1 günümü ayırdım, kesinlikle böyle yapmanızı tavsiye ederim. Bir de Sacre-Coer diye bir yer var Paris’te, orayı görmeden sakın dönmeyin. Bir de müzeler oldukça pahalı ve sadece Avrupa Birliği üyesi olan öğrencilere ücretsiz. Eğer müze gezmek istiyorsanız yanınızda ona göre parayla gidin. Ortalama her müzenin girişi 10 euro civarında.

 

Şehir Şartları: 
7/10

Her türlü ulaşımdan gece saat 12’ye kadar faydalanabiliyorsunuz. Yalnız Dijon çok sakin ve tarihi bir şehir. Akşam 7’den sonra kimseyi sokakta bulamıyorsunuz ve çoğu yer de kapalı oluyor. Kısacası orda yaşayan insanlar rahatına çok düşkün =) Tek avantajlı yani Dijon’daki her müze ücretsizdi. :D

 

Hava Şartları: 
5/10

Genel olarak ağustos ağı yağmurlu ve serin geçiyor. Hava durumunda da tam bir dengesizlik hakim. Bir gün sadece elbiseyle çıkarken 2. Gün kazakla çıkıyorsunuz dışarıya.

 

Genel Bütçe: 
5/10

Uçak biletlerim gidiş dönüş 600tl civarında tuttu. Vize için 140 euro ödedim. Orda ise 1300 euro civarında harcama yaptım. Ama söylediğim gibi hep hızlı tren kullandım ve konaklamamı da genelde otellerde yaptım. Turkmsic’a ödediğim parayı da sayarsak toplam 6.000 tl civarında para harcadım.

 

Yapılacaklar - Yapılmayacaklar: 

Fransa’ya gideceksiniz mutlaka yanınıza şemsiye ve polarınızı alın =)  Genel olarak her yeri görülmeye değer. Sadece Paris’te geç saatte tek gezmemeye çalışın özellikle Eifel etrafında =)

 

Eklemek İstedikleriniz: 

Vize olayını ciddiye almanızı tavsiye ederim. Bilgisizliğim yüzünden 2 kere vize parası vermek zorunda kaldım =( Üstüne daha gitmeden motivasyonum fazlasıyla düşmüştü.