Catania

×

Hata mesajı

User warning: The following module is missing from the file system: recaptcha_mailhide. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1143 of /home/egemense/public_html/includes/bootstrap.inc).
Ülke: 
İtalya
Ad Soyad: 
Cansu Şahin
Ay: 
Ağustos
Yıl: 
2014
Staj Görülen Üniversite: 
Catania University
Staj Görülen Bölüm: 
Cardiology
Karar ve Hazırlık Aşaması: 
7/10

Çok fazla belge istemiyorlar ama İtalyanlar genel olarak ağırkanlı insanlar, haziranın ortasında kadar hangi şehri kazandığım belli değildi.

 

Staj: 
5/10

Aynı bölümde staj yapan 5 öğrenciydik, ikisi İtalyandı.Onlarla bile pek ilgilenen olmadı.İtalyanların genel olarak İngilizce’si kötü.Öyle olunca ben de bir hafta gidip bıraktım stajı.

 

Konaklama: 
7/10

Tüm öğrencilerbir yurtta kalıyor.Yurt epey eski, fiziki olarak pek iyi değil.Ama organizasyon komitesi inanılmaz gayretli.Her problemde mutlaka yardımcı oluyorlar.Bir yerden sonra ellerinden geleni yaptıklarını fark edince koşullara çok aldırmıyorsunuz.Herkesin bir arada olması da sıcak bir ortam yaratıyor.

 

Yiyecek - İçecek: 
7/10

Yiyecek Catania’da en büyük problemdi.Çünkü yurtta mutfak yoktu, sürekli dışarıdan yemek zorundaydık.Bazı odalarda buzdolabı bile yoktu, soğuk su bulamıyorlardı.Restoranlar bile ana caddede değillerse 1 ile 4 arası kapatıyorlar sieasta zamanı diye.Yürü yürü yemek bulamadığımız zamanlar olmuştur.

 

Dil ve Kültür: 
9/10

İtalyanlar müthiş ağırkanlı, organizasyonlarda pek başarılı sayılmazlar ama çok yardımsever ve cana yakın insanlar.İngilizceler büyük problem ama anlamasalar bile mutlaka bir cevap vermeye ve yardım etmeye çalışıyorlar.Yerel komite bir ay boyunca bizi hiç yalnız bırakmadı, gitmeden önce hazırladıkları sosyal programı uyguladılar, her problemimizde yardımcı oldular. Tek problem her buluşmanın minimum bir saat geç başarılması ve bazen dakikalarca neden beklediğimizi bilmeden öylece beklemekti. Onu da zamanla sorgulamamaya başladık J

 

İletişim ve Haberleşme: 
7/10

Yurtta wifi vardı ama çok kalabalık olduğumuz için çok kilitlenirdi.

 

Ulaşım: 
5/10

Catania’da toplu taşıma diye bir şey yok.Her yere yürümek zorundasınız.Günlük min 10 km yürürdük.Ben 3 kilo verdim dönene kadar.Zayıflamak isteyenlere tavsiye olunur J

 

Gezi - Eğlence: 
9/10

Sosyal program dolu doluydu.Yerel komitenin çok emek harcadığı her halinden belli oluyordu! Ay boyunca tüm haftasonları ve haftaiçi minimum bir gün sosyal program vardı.

 

Şehir Şartları: 
6/10

Şehir çok eski ve döküntü.Her tarafı İstanbul Tarlabaşı tadında.Ama tek iyi yanı belki de hiç turistik olmaması.Catania tam anlamıyla bir Sicilya şehri:Yıkık dökük, geleneklerine bağlı, şahsına münhasır bir şehir.

 

Hava Şartları: 
6/10

Hava çok sıcak, özellikle geceleri yurtta sıcaktan pişiyorduk.

 

Genel Bütçe: 
6/10

Minimum 800 euro gerekli. Çünkü sürekli dışarıda yemek zorundasınız. Artı sosyal program paket halinde 200 euro civarındaydı diye hatırlıyorum.

 

Yapılacaklar - Yapılmayacaklar: 

Çok beklentiye girmemek lazım Catania’ya giderken.Mesela sözde deniz kenarı bir şehir ama şehir içinde denize girecek sahil yok. Tüm kıyı şeridi limanla çevrili vaziyette.Kayaların üstünde bir platform kurmuşlar, orada denize giriliyor.Yine de mayo götürmeli, haftasonu şehir dışındaki kumlu plajlara gidilebilir ama dönüşte İstanbul’dan beter trafik oluyor geç kalmamalı.Her köşebaşında ev yapımı fanta gibi bir içecek yapıyorlar, mutlaka denenmeli.Sicilya’ya özel cannoli(cafe europa’da), aranchini, mideniz kaldırırsa ve bir sakınca görmezseniz at eti ve Palermo’da dalak pişiriyorlar, onlar denenmeli.Aylık ulaşım kartı kesinlikle alınmamalı çünkü hiçbir işe yaramıyor.

 

Eklemek İstedikleriniz: 

-