Casablanca

×

Hata mesajı

User warning: The following module is missing from the file system: recaptcha_mailhide. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1143 of /home/egemense/public_html/includes/bootstrap.inc).
Ülke: 
Fas
Ad Soyad: 
Furkan Akman
Ay: 
Temmuz
Yıl: 
2015
Staj Görülen Üniversite: 
University of Hassan II Casablanca
Staj Görülen Bölüm: 
Maxillo-facial surgery
Karar ve Hazırlık Aşaması: 
5/10

Açıkçası sınav sounucum çok iyi değildi ama neresi olursa olsun bir staja gitmek istiyordum. Tercih sonucumda Casablanca gelince biraz şaşırdım ama yine de farklı bir deneyim olması için gitmeye kararlıydım. Stajdan önce oradaki ilgili arkadaşlarla yazışırken bazen beni yıldıran prosedürler gerekli oldu. Ne olursa olsun bir şekilde hallediliyor ama biraz zamanınızı alıp biraz yorabiliyor sizi. Ana dilleri fransızca olduğu için bazı belgelerin fransızcalarını bulmam gerekti, gönderdiğim bazı belgelerin formatını kabul etmediler ama bir şekilde hallettim dediğim gibi. İşin en zor kısmı da bu zaten.

Staj: 
6/10

Aslında bu biraz da ne beklediğinize bağlı. Ben orada dil problemi yaşayacağımı tahmin ettiğim için cerrahi bir bölüm seçtim. Klinik tabi ki Türkiye'yle kıyaslayınca biraz daha amatör biraz daha zayıf kalıyor ama oradaki asistanlar ameliyatların hepsine girmemize izin verdiler. Birkaç tanesi ellerinden geldiği kadar bize vakaları anlattı. Staj yaptığım hastanede genelde hocalardan izin alınıp başka kliniklere de gidilebiliyordu. Eğer farklı klinikleri de en azından görmek istiyorsanız iyi olabilir. Ama fransızca bilmiyorsanız mümkün olduğunca rahat ve cerrahi klinikleri tercih etmenizi öneririm

Konaklama: 
6/10

Bize konaklamamız için bir yurt ayarlanmıştı. Faslı öğrencilerle birlikte kalıyorduk. Yurdun kızlar ve erkekler için olan bölümleri ayrı ve diğer tarafa geçemiyorusunuz. Kapıda güvenlik vardı ve yurdun güvenli olması gerçekten büyük avantaj. Oda şartları tamamen sizin kişisel kriterlerinize bağlı :) Benim için yeterliydi. Buradan gitmeden önce bize odada ufak tefek bişeyler hazırlayabileceğimiz mutfak araç gereçlerinin olduğunı söylediler ama onlar çok yetersizdi. Belki herhangi bir ayda sorun olmayabilir ama benim gibi ramazanda giderseniz kendi yiyeceğinizi kendiniz hazırlamanız gerekebilir. Yurtla ilgili en önemli sorun çamaşır makinesinin olmamasıydı. Biz birkaç arkadaş birleşip çamaşırlarımızı yıkayan bir yere göndermiştik. Son bir şey daha var aklıma gelen, yurtta wi-fi yoktu ama isterseniz size internet kablosu temin ediyorlardı.

Yiyecek - İçecek: 
6/10

Burada söyleyeceğim şeyler çok belirleyici olmayabilir çünkü ben ramazan ayında gittim ve gerçekten her yer kapalı oluyor. Akşam da herkes ailesiyle iftar yapıyor. Tabi ki elimizden geldiği kadar oranın yerel yemeklerini tatmaya çalıştık ama dediğim gibi çok farklı şeyler denediğimi söyleyemem. Yemek kültürleri bizimkine aşağı yukarı benziyor, sadece biraz daha baharatlı versiyonu :)

Dil ve Kültür: 
3/10

Fransızca ve arapça bilmiyorsanız gerçekten işiniz çok zor. Doktorlar arasında bile ingilizce bilme oranı çok düşük. Ama insanlar gerçekten sıcak kanlı, ellerinden geldiği kadar size yardımcı oluyorlar. Oradaki arkadaşlardan bazıları bizi akşam iftar yemeğine çağırmışlardı ve gerçekten çok misafirperver davrandılar. Kültüre uyum sağlayamama gibi bir durum yaşayacağınızı sanmıyorum ama dil problemi gerçekten sorun olabilir. ( bu arada ramazanda gidiyorsanız ona göre giyinmeniz gerekiyor. Tamamen kapalı olmalısınız anlamında değil ama diz üstü etek ve çorap çok anormal gözükebilir. Onun dışındaki kıyafetlerle sorun olacağını sanmıyorum. Ayrıca ramazanda halka açık bi yerde bir şey yiyip içerseniz mutlaka birisi sizi uyarır, mümkün olduğunca bundan kaçının. Macdonalds açık oluyor acıkırsanız size tek yardım edebilecek yer herhalde :D

İletişim ve Haberleşme: 
8/10

Oradan bir hat aldığınızda hiç sorun olmadan haberleşiyorsunuz. İnternet paketi fazla olan bir hat almanızı tavsiye ederim, türkiyeyle internet üzerinden konuşmak daha mantıklı oluyor. Oradaki arkadaşlarınızla da facebook grubu üzerinden yazışınca hiç sorun kalmıyor.

Ulaşım: 
8/10

Otobüsler çok kalabalık oluyor ve pek güvenli gözükmüyor. Oradaki öğrenciler genelde tramway kullanıyorlar. Ulaşım konusunda pek sorun çekeceğinizi sanmıyorum. ücretler de Türkiyeyle aynı gibi. Öğrenci bileti alırsanız daha ucuza biniyorsunuz, almazsanız da tramwayın tek biniş ücreti yaklaşık 2 lira. ( isterseniz sınırsız biniş bileti alabiliyorusunuz ama ben almamıştım fyatını hatırlamıyorum)

Gezi - Eğlence: 
7/10

merkezi yerleri gezmek gerçekten güzel olabilir. Alkollu içecek satan yerler çok az sayıda ve biraz da pahalıymış. Ben ramazanda gittiğim için zaten alkol kesinlikle yasaktı. Gece hayatı hakkında pek bişey diyemeyeceğim ama faslı arkadaşlar ramazan ayı dışında iyi olduğunu söylediler :) çok fazla avm kültürü yok. İnsanlar genellikle atlantik sahilinde yürüyüşe çıkıyorlar. Casablancadaki gerçekten çok büyük ve güzel olan camileri gezebilirsiniz ama onun dışında çok ekstra bişey yok açıkçası. Başkent Rabat'a trenle 1-1 buçuk saatte gidebiliyorsunuz ama orda da çok bir şey bulamayabilirsiniz. Zaten sosyal program dahilinde olan geziler var , onlara kesinlike katılmanızı öneririm. Özellikle Chafcheuen gerçekten görülmesi gereken muhteşem bir şehir.

Şehir Şartları: 
4/10

Güvenlik problemi olabiliyor. Ben de telefonumu çaldırdığım için Türkiyeye 5 gün erken dönmek zorunda kaldım, iletişim imkanım kalmamıştı. Onun dışında ulaşım iyi. Gidip oradaki arkadaşlarınızla oturabileceğiniz çok güzel mekanlar var. Ramazanda gittiğim için restaurantları fazla değerlendiremiyorum ama zengin bir yemek kültürü olduğu belli. Şehirle ilgili çok fazla bişey gelmiyor aklıma söylenecek ama dediğim gibi akşam 7 den sonra sokakta tek başınıza kesinlike yürümeyin bence. Mutlaka arkadaşlarınızla beraber bir yerlere gidin. Bu arada trafik de çok kötü gerçekten dikkatli olmanızı tavsiy ederim, karşıdan karşıay geçerken falan. Çok extra bişey bekliyorsanız Casablancayla ilgili biraz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Hava Şartları: 
8/10

Çöl iklimi değil, korktuğunuz gibi olmaz merak etmeyin. Ben Antalya'da sıcaktan daha çok rahatsız oluyorum :D

Genel Bütçe: 
4/10

Fas nasıl olsa ucuzdur diye düşünüp gidiyorsanız yanılıyorsunuz. özellikle de kazablanka hiç ucuz değil. Yiyecek fiyatları genelde Türkiye'dekinden çok daha fazla. Özellikle meyve fiyatları buranın 3 katı neredeyse. Yiyecek içecek dışında da Türkiye'yle aynı neredeyse. Türkiye'ye göre 'vaay daha ucuzmuş 'dediğim tek şey taxi ücretleri olmuştu. Ben ramazanda gittiğim için çok fazla para harcayamadım yeme içmeye ve tam hatırlamıyorum ne kadar harcadığımı. Ama fasa gidecekseniz herhangi sıkıntılı bir durumda ailenizin oraya para göndermesi zor olabilir. imkanınız varsa bir miktar fazladan para almanızı öneririm.

Yapılacaklar - Yapılmayacaklar: 

-Mutlaka erikli tajin yiyin ve naneli çay için
-Sosyal program dahilinde olan gezilere gidin. Mutlaka Marrakech ve Chafcheuen'i görün.
-Mutlaka atlantik sahiline gidin ( yüzme imkanı çok olmuyor dalgalı) ve 1 saatlik sörf dersi alın (beklentiniz çok büyük olmasın yine de)
-orda bulunduğunuz süre boyunca aktif olun ve mümkün olduğunca keyif almaya çalışın.

-ASLA belli bir saatten( 7 buçuk-8) sonra özellike insanların olduğu yerlerde tek başına hatta mümkünse iki kişi bile yürümeyin

Eklemek İstedikleriniz: 

Son olarak şunu eklemek istiyorum orada bizimle ilgilenen arkadaşlar gerçekten çok iyilerdi ve her konuda bize yardımcı oldular. Özellikle iletişimin sorun olabileceği bir ülkede bu çok önemli oluyor gerçekten. Şu an için aklıma başka bir şey gelmiyor ama sormak istediğiniz şeyler olursa mail adresimden haberleşiriz, elimden geldiğince yardımcı olurum :)