Brest

×

Hata mesajı

User warning: The following module is missing from the file system: recaptcha_mailhide. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1143 of /home/egemense/public_html/includes/bootstrap.inc).
Ülke: 
Fransa
Ad Soyad: 
Dilara Akbulut
Ay: 
Ağustos
Yıl: 
2013
Staj Görülen Üniversite: 
Cavale Blanche Hospital
Staj Görülen Bölüm: 
Neurosurgery
Karar ve Hazırlık Aşaması: 
7/10

Bir önceki sene de Prag’da değişime gittiğim için karar verme konusunda çok sıkıntı yaşamadım. Ama benim istediğim şehir Marsilya’ydı. Yerleştirmede bambaşka bir şehirle karşılaşınca biraz hayal kırıklığı yaşadım ve vazgeçmeyi düşündüm. Daha sonra önceki deneyimlerimin verdiği cesaretle gitmeye karar verdim. Contact personım çok ilgiliydi, beni her konuda bilgilendirdi. Staj bitiminde iyi ki vazgeçmek gibi bir hata yapmamışım diyordum.

 

Staj: 
9/10

Cerrahi branşlar favorim olmasa da stajda oldukça iyi vakit geçirdim. Klinik şefi Prof. Dam Hıeu işin içinde yer almam için çok yardımcı oldu. Fransa’nın küçük bir şehrindeydim, herkesin mükemmel İngilizce bilmesini beklemek gerçekçi olmazdı. Prof. Hıeu bana eşlik etmesi için internlerden birini benimle tanıştırdı. Poliklinikte durduğumuzda bana hastalarla ilgili açıklama yaptı, vizitlerde ve toplantılarda benim gönüllü çevirmenim oldu diyebiliriz. Hastanede öğlene kadar vakit geçirdim, daha çok da ameliyathanede bulundum. Cavale Blanche Hastanesi Kuzey Fransa’nın nöroşirurji merkezi olduğu için neredeyse bütün büyük ameliyatlar orada gerçekleşiyordu. Çok çeşitli cerrahi işlemlerde bulundum, istediğimde steril olup ameliyata dahil oldum. Dikiş attırmaktan hiç çekinmediler. Bir kere klinikteki bir doktorla beraber lomber ponksiyon da yaptık. Başka bir ülkede doktor-hasta ilişkilerini gözlemlemek oldukça ilginçti. Birkaç gün izin almak istediğimde hiç sıkıntı çıkarmadılar, tüm personel Fransızların dünya çapındaki olumsuz ününün aksine çok yardımcı ve güler yüzlüydü.

 

Konaklama: 
10/10

Bu değişimde contact personımın evinde kaldım. Başta biraz çekinsem de sonra iyi ki yurda vermemişler dedim. Gittiğim şehir küçük olduğu için gelen değişim öğrencisi sayısı ağustos ayında 5’ti. Her birimizi ayrı ayrı evlere dağıtmak onlar için de daha kolay olmuştu. Benim CP’im Beatrice, dünya tatlısı bir kızdı. Ev arkadaşları tatilde olduğu için sadece ikimiz kaldık. Mutfak alışverişini ona verilen bütçeden yaptı ve yemekleri genelde beraber pişirdik. Evde diğer değişim öğrencilerini misafir ettik. Evde kalmak çok daha konforluydu. Banyo, mutfak ve odanın kendine ait olması yurda göre mükemmel bir ayrıcalık.

 

Yiyecek - İçecek: 
9/10

Hastanede öğle yemeği yememiz için bize öğrencilerin kullandığı karttan verdiler. Bu kartla Fransa şartlarına göre makul fiyatta yemek yiyebildik. Sabah kahvaltısını evde yapıyordum, akşam yemeğini ise genelde diğer değişim öğrencileriyle beraber ya dışarıda ya da birimizin evinde toplanıp yiyorduk. Değişimin en güzel yanlarından biri değişik lezzetleri deneme fırsatının olması. Biz de o bölgeye özgü bütün deniz ürünlerini denedik. Bazılarında pişman olduk ama ne de olsa denemeden bilemezsin.

 

Dil ve Kültür: 
8/10

Fransa’ya giderken en büyük çekincem dil konusunda sıkıntı yaşayıp yaşamayacağımdı. Herkes Fransızların İngilizce bilseler dahi konuşmadıklarını söylüyordu. Ben bu önyargılara inanmayı pek sevmem, o yüzden nötr bir şekilde gittim ve oldukça pozitif deneyimler yaşadım. Yine de nolur nolmaz diyerek Fransızca cep konuşma kartlarını da çantama attım. Hastanede dediğim gibi büyük bir sıkıntı yaşamadım bir şekilde iletişim kuruyorduk. Marketlerde, otobüste vs. ise pek İngilizce konuşan görmedim gerçekten ancak bu bir sorun olmadı. Biraz kartların yardımıyla biraz da işaret diliyle herkesle anlaştım. Değişim öğrencilerinin hepsi zaten İngilizce biliyor, orada tanıştığımız diğer Fransız öğrenciler de iyi seviyede İngilizce biliyorlardı.

Kültürleri tabi ki farklı. Mağazaların akşam 7’de kapanması beni çok üzdü J Sinema izlemek istediğimizde de ne yazık ki İngilizce altyazılı ya da dublajlı film bulamadık. Snobluktan çok nasibimi alamadım herkes pek sevimliydi. 

 

İletişim ve Haberleşme: 
10/10

Kaldığım evde wi-fi vardı. Oraya gider gitmez her birimize birer sim kart verdiler. İçinde internet, konuşma ve mesajlaşma paketi dahil olarak hem de. Bu yüzden ne ailemle ne de oradakilerle haberleşmekte hiçbir sıkıntı yaşamadım. 

 

Ulaşım: 
10/10

Brest’e sadece Air France uçuyordu, o da İstanbul’dan. Biletim yaklaşık 800 liraydı. Bir de Ankara-İstanbul uçuşu yaptım. Ben uçaktan iner inmez LEO ve CP’im beni karşıladılar. Arabayla kalacağım yere götürdüler. İlk andan çok iyi bir izlenimdi. Bize orada kullanmamız için öğrenci otobüs kartı çıkarttılar, bu kartla bir ay boyunca sınırsız otobüs ve tramvay kullanabilecektik. Ben evimin önünden geçen otobüsle hastaneye yaklaşık 20 dk’da ulaşıyordum. Şehirde de her yere ulaşmak tramvayla çok kolaydı.

 

Gezi - Eğlence: 
10/10

Hepimizin CP’leri oldukça eğlenceli tiplerdi. Bizi bir araya getirdiler ve hafta sonları için farklı planlar düzenlediler. Yakın şehirlerde kendi evlerinde bile misafir ettiler. Ayrıca biz değişim öğrencileri olarak kendimiz de bazı geziler ve aktiviteler yaptık. Deniz kıyısında bir şehir olduğu için güneşli günleri sahilde değerlendirdik. Şehir küçük olduğu için gece hayatı pek yoktu. Ama her hafta limanda düzenlenen büyük bir konser vardı. Zaten genelde insanlar evlerde toplanıp eğlenmeyi tercih ediyorlar. Herkesle iletişim kurup planlara dahil olmak sıkılmamak için çok önemli. Ben kendim Paris’e de gittim. Orada 3 gün annem ve kardeşimle buluşup gezdim. 

 

Şehir Şartları: 
7/10

Brest bir liman şehri. Çok kalabalık değil. Üniversite olduğu için öğrenciler çok. Fransa’ya göre nispeten ucuz bir şehir. Savaş zamanından kalma çok gemi, kale vs. var. Sahil şeridi çok güzel. Okyanus bize göre çok soğuk ama yüzülüyor yine de. Kumsalları, deniz fenerleri, yeşilliğiyle güzel vakit geçiriliyor. Büyük bir şehir değil ama orada kurulan arkadaşlıklar ve beraber yapılan aktiviteler zamanın çok eğlenceli geçmesini sağladı. Genelde yağmurlu bir iklime sahip kuzeyde olduğu için. Güneşli günlerde hep sahile koştuk o yüzden. Paris’e biraz uzak, 6 saat. Sahil şeridinde güzel ufak şehirler var onlar da görülebilir. 

 

Hava Şartları: 
6/10

Çoğunlukla kapalı ve yağmurlu havaya sahip. Bizim şansımıza hava çok güzeldi yine de. Ani bastıran yağmurlara karşı hazırlıklı olunmalı. Bir de o kadar kuzeyde ki güneş batmak bilmiyor. Akşam 10’da alacakaranlık oluyor.

 

Genel Bütçe: 
7/10

Benim uçak biletim Ankara-Brest toplam düşünürsem gidiş dönüş 1000 liraya yakın tuttu. Katılım ücreti dışında orada kendim 400 euro civarı harcadım ama çok alışveriş yaptım. Bunu azaltmak kişinin elinde J

 

Yapılacaklar - Yapılmayacaklar: 

Okyanus hayvanlarını görebileceğiniz akvaryuma gidilmeli. Meşhur midyeden yenmeli. Okyanusta kesinlikle yüzülmeli. Hazır gitmişken Paris’i görmeden olmaz. Çeşit çeşit şaraplar tabi ki denenmeli. Gece dışarıda dolaşmaktan korkmayın, ben hiçbir olumsuz olayla karşılaşmadım; gayet güvenli bir yer. 

 

Eklemek İstedikleriniz: 

Değişim Sınavı’na girip de kazandıysanız neresi olduğuna çok takılmayın kesinlikle bu fırsatı değerlendirin. Döndüğünüz zaman bunun size ne kadar çok şey kattığını anlayacaksınız. Farklı kültürden insanlarla bir araya gelmek, hastane deneyiminizi artırmak, eğlenceli vakit geçirmek ve ömür boyu sürecek dostluklar edinmek için bu değişim mükemmel bir fırsat.