Brescia

×

Hata mesajı

User warning: The following module is missing from the file system: recaptcha_mailhide. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1143 of /home/egemense/public_html/includes/bootstrap.inc).
Ülke: 
İtalya
Ad Soyad: 
Gülsum Başsu
Ay: 
Temmuz
Yıl: 
2014
Staj Görülen Üniversite: 
Spedali Civili di Brescia
Staj Görülen Bölüm: 
Molecular Medicine
Karar ve Hazırlık Aşaması: 
8/10

İtalya’yı seçerken çok heyecanlı olabilirsiniz ancak Roma gibi büyük şehirler özellikle yazın öğrenci kabul etmemekte. Brescia benim 3 şehir tercihimden hiçbiri olmamasına rağmen şehir olarak Brescia çıktı. Yine de eğlenceliydi ancak bilginiz olsun hayal kırıklığı yaşamayın. Hastanesi oldukça gelişmiş bir merkez. 

 

Staj: 
10/10

5.sınıf yazında gittiğim için internlükten önce bir laboratuarda çalışmak istediğim için ve moleküler tıp tıptaki gelişmelerde büyük rol oynadığı için seçmiştim. Hastayla iletişim sıkıntılı olacağından ya cerrahi ya da laboratuar tavsiye ediyorum. İlk exchange stajımı genel cerrahide yaptığım için bu sefer laboratuar seçtim. Eğer tıpta araştırma ve laboratuar yönünde ilerlemeyi düşünüyorsanız mutlaka moleküler tıp seçin. Orada çalışanlar oldukça öğrenci dostu. Herkes İngilizce konuşma zahmetine girip bir şeyler anlatmaya çalışıyor. Neredeyse ben öğreticem ben öğreticem diye tartışıyorlar. Bu açıdan çok misafirperver bir bölümdü. 

 

Konaklama: 
10/10

Tek kelimeyle mükemmeldi. Özel yurt ayarlamışlardı. 4-5 yıldızlı otel kadar temiz ve konforluydu. 2 kişilik odalar ve özel banyo mevcuttu. Mutfak yoktu. Restoranı vardı bir ay içinde de toplam 23 yemek hakkı gibi bir kağıt veriyorlar. Her yediğinizde tik atılıyor. Yani isterseniz öğlen gelmeyip akşam yiyebilir ya da hem akşam her öğlen istediğinizde yiyebiliyorsunuz. Kahvaltı dahil zaten. Yemekler çok çok çok lezzetliydi. İtalyan mutfağı bizim damak tadımıza hitap ediyor zaten. Restoran da bu açıdan çok başarılıydı. Tek öğünde iki çeşit makarna, balık, tavuk ve et aynı anda servis ediliyor. İstediğiniz bir çeşidi tercih ediyorsunuz. Dışarıya göre fiyatları daha uygun ve lezzeti de daha iyi olduğundan toplam haklarınız bitse de ücret karşılığında yurdun restoranında yiyebilirsiniz. Yurdu anlata anlata bitiremem harikaydı.

 

Yiyecek - İçecek: 
10/10

İtalyan mutfağı bir harikaaaaaaaaaa!!!

 

Dil ve Kültür: 
10/10

İngilizce ve Latince üzerinden İtalyancaya biraz aşina olabilirsiniz. İtalya oldukça zengin bir tarih ve kültüre sahip. Tüm şehirlerde eski binalar korunmuş durumda. 

 

İletişim ve Haberleşme: 
8/10

Toplam 7 kişi exchange öğrencisiydik. Farklı hastane saatleri, internetin her zaman bulunmaması gibi durumlardan her zaman herkesle iletişimde olamıyorduk. Genelde facebook üzerinden iletişim kuruluyordu. 

 

Ulaşım: 
5/10

Ulaşım biraz sıkıntılıydı. Brescia’ya en yakın havaalanı Milanoda. Uçaktan sonra 1-2 saatlik bir tren ya da otobüs seyahati yapmanız gerekiyor. Şehir içi ulaşım da oldukça pahalıydı ancak her yere yürüyebiliyorsunuz. Ben hastaneye de merkeze de hep yürüyerek gittim. Hastane-yurt arası 20-25 dk yürüme mesafesindeydi.

 

Gezi - Eğlence: 
8/10

Oldukça kısıtlı imkanlar ve mekanlar. Çevre şehirleri mutlaka ziyaret edin. Zaten contact personlar da çevrede ziyaret edilesi yerlere etkinlikler düzenliyor. Güzel göller var çevre şehirlerde.

 

Şehir Şartları: 
7/10

Küçük bir şehir. Üstelik pahalı. Ancak eğlenecek bir şeyler bulunuyor.

 

Hava Şartları: 
7/10

Temmuz olmasına rağmen yağmurlu ve soğuk günler sıktı.

 

Genel Bütçe: 
7/10

Her para birimi euro olan ülke gibi İtalya da pahalı bir ülke. Biraz sağlam gidin.

 

Yapılacaklar - Yapılmayacaklar: 

Pizza yiyin!  Şemsiye ve hırka mutlaka götürün. Kıyafet alışverişi yapmayın, zaten yapmayacaksınızdır. 

 

Eklemek İstedikleriniz: 

Güzel bir plan yaparsanız grup gezileri haricinde, yurttan ve stajdan erken ayrılarak 4.haftanızda ya da sonuna doğru izin alarak Roma’ya, Floransa’ya inebilirsiniz. Belki dönüş biletlerinizi oralardan ayarlarsınız. İtalya’ya gitmişken görmek güzel olacaktır.