Belgrad

×

Hata mesajı

User warning: The following module is missing from the file system: recaptcha_mailhide. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1143 of /home/egemense/public_html/includes/bootstrap.inc).
Ülke: 
Sırbistan
Ad Soyad: 
Umut Yıldırım
Ay: 
Temmuz
Yıl: 
2018
Staj Görülen Üniversite: 
Clinical Center of Serbia
Staj Görülen Bölüm: 
Gastrointestinal Cerrahi
Karar ve Hazırlık Aşaması: 
8/10

Henüz fakültenin 1. dönemindeyken yurt dışında staj yapma fikri her ne kadar erken gözükse de yazın herhangi bir işim olmadığından ve farklı bir ülke görmek istediğimden ilk tercih döneminde yerleşebileceğim ülkeler arasından Sırbistan'ı yazdım. Belgrad'ı kazanınca da oldukça sevinmiştim. Hazırlanması gereken belgeleri toplarken biraz sıkıntı yaşadım. İngilizce öğrenci belgesini yarıyıl tatilinden önce edinmediğim için tatilde memleketimde belgeyi almak kolay olmadı. Neyse ki öğrenci işleri faksla gönderebildi ve ben de diğer belgelerle beraber bunu da sisteme yükleyebildim. Uçak biletleri her zaman pahalı oluyor o yüzden oldukça erken almaya çalışın. Sırbistan'da vize istenmemesi da bir artı.

Staj: 
7/10

Hastane oldukça büyük ve bütün bölümler ayrı binalardaydı. Dev bir kampüs gibi diyebilirim. Profesör ve birkaç asistan İngilizce bildiği için iletişimde pek bir sıkıntı olmadı. Özellikle asistanlar çok yardımseverdi ve benimle profesörümden daha çok ilgilendiler diyebilirim. Cerrahi bölüm seçmemin sebebi ilk senedeki bilgilerimle diğer bölümlerde pek bir şey öğrenemeyeceğim düşüncemdi. En azından ameliyatları izledim ve farklı teknikleri canlı görme şansım oldu. Ancak ameliyatlar sırasında bana pek fazla açıklama yapmadıkları için bazen ne olduğunu bile anlayamadığım zamanlar oldu. Fakat bunu oradaki arkadaşlarımdan sadece ben yaşamıştım yani bölümdeki hocamla ilgili olabilir. Çok fazla şey öğrendiğimi söyleyemeyeceğim fakat iyi bir tecrübeydi.

Konaklama: 
8/10

Bir lisenin hemen yanındaki büyükçe ve güvenli bir yurtta kaldık. Lisenin bahçesiyle de birleşen yurt oldukça geniş bir alan sağlıyordu. Akşamları burada çok fazla öğrenci eğleniyor, dans ediyor, müzik çalıyor. Yani yurdun hemen önünde daimi olarak bir parti varmış gibi düşünebilirsiniz :D Tabi bu yüzden bazı geceler uyuyamadık ama bu başıma çok az geldi. Lobi gayet temizdi, resepsiyonda her zaman birkaç görevli oluyor her şeyi sorabiliyorsunuz. İçeride bir yiyecek otomatı ve su pınarı da vardı. Odaların çoğu 2 ranzadan oluşuyor fakat yurt yoğun olmadığı için 2 veya 3 kişi kalabiliyosunuz. Odalar oldukça küçüktü. Odada banyo olması güzel ama aşırı küçüktü, yine de olmamasından iyiydi. Odada bir mini buzdolabı olmasını beklemiştim ama yoktu. Neyse ki yurtta ifmsa programı için bir mutfak ayarlanmış ve istediğiniz zaman kullanabiliyorsunuz. Her zaman temiz çarşaf isteyebiliyorsunuz, temizlik de haftada 3 kere yapılıyor ama çok iyi temizlediklerini söyleyemem. Çamaşırlarınızı da para karşılığında yıkanmasını için resepsiyona veriyorsunuz ve yine oradan geri alıyorsunuz. Ücreti biraz fazla ama gerçekten çok işe yaradı bu.
Yurt bölge olarak neredeyse her yere yakındı. Otobüsle hastaneye 4 durak sürüyor. Ifmsa dışında mühendislik fakültelerinden ve farklı organizasyonlardan da öğrenciler olması güzeldi. Çok sosyal bir ortam. Marketler yurdun çok yakınında bir sürü vardı hiçbir sıkıntı çekmedik.

Yiyecek - İçecek: 
7/10

Yerel yemekler çok çeşitli diyemem. Gulaş ve karadjordjeva en çok gördüklerimdi. İkisi de güzel ve damak tadımıza çok uzak değiller. Ancak domuz içermeyen yemek bulmak gerçekten çok zor. Öğlen yemeklerini bize verilen kuponlarla bedavaya yedik. 3 menü sunuyorlar size ve genelde gerçekten güzel yapıyorlardı. Börekler Belgrad'da çok ünlü ve her yerde fırınlar var. Asla aç kalmıyorsunuz böylece. Şehir merkezindeki pizzacılar ve dönerciler de güzel detaylar. Sırplar çok kahve içiyor bu yüzden bir çok cafe var. Türk kahvesini de her yerde buluyorsunuz fakat pek iyi yapamıyorlar.

Dil ve Kültür: 
8/10

Şehirde İngilizce bilmeyen biriyle karşılaşmanız zor. Genelde herkes yardımseverdi, yol sorduğunuzda hemen yardım ediyorlar. Hastanede de asistanlar ve profesörüm İngilizce biliyordu ve sıkıntı yaşamadım.
Sırbistan'ın kültürü gerçekten her medeniyetten izler taşıyordu. Şehir geçmişte çok kez el değiştirdiği için örneğin Roma'dan ve Osmanlı'dan binalar, yapılar, heykeller var. Yugoslavya zamanında komünist oldukları için çok basit ve kötü gözüken binalar ve
çok daha eskiden inşa edilen görkemli binaların yan yana durması ilginç bir görüntü oluşturuyor. Geziler ve turlarda şehrin tarihi detaylı anlatılıyor, dinlemenizi öneririm.

İletişim ve Haberleşme: 
7/10

Stajdan önce bana kısa bir bilgilendirme maili geldi. Oradaki koşullar ve yardımcı bilgiler içeriyordu ve çok işimize yaradı. Ardından facebook grubuna alındım. LEO'ma sorular sordum ve her şeye cevap vermeye çalıştı. Ancak uçuşumdan 1 gün önce kendisi de başka bir ülkeye staja gittiği için bir daha onunla iletişime geçemedim. Belgrad'a uçuşumdan hemen önce başka bir CP benimle konuştu ve vardığımda havaalanından beni ve diğer Türkleri alarak yurda getirdi. Ardından Whatsapp grubu kuruldu ve iletişimde hiçbir sıkıntı kalmadı. Tüm CPler çok iyi ve yardımseverdiler.
Yurtta Wi-Fi vardı ve skype, whatsapp üzerinden arama yapabiliyordum bu yüzden sadece internet kullanımı için prepaid sim kart aldım. Alırken kaç haftalık aldığınızdan emin olun. Çoğu kişi biraz kazıklandı fakat iyi soruşturduğunuzda çok ucuza alabiliyorsunuz.

Ulaşım: 
9/10

Uçak biletleri pahalı, erken almaya çalışın. Moovit uygulamasıyla otobüsle ve tramvayla her yere gitmeniz çok kolay. Otobüs kartlarını ilk gün cp eşliğinde hep beraber alıyorsunuz fakat ben para yükletmedim ve 1 ay bedava otobüse bindim. Bunun sebebi otobüs firması devletin olmadığı için halk sevmiyormuş ve çoğu kişi kart basmıyordu, ben de basmadım. Kimse sıkıntı çıkarmadı. Bu durum ilerleyen senelerde değişir mi bilmiyorum o yüzden CPnize sorun. Gerektiğinde taksi kullanın fiyatlar Türkiye'dekine yakın.

Gezi - Eğlence: 
9/10

Belgrad'ın en çok övündüğü şey gece hayatı. Şehirdeki kafanalarda canlı müzik eşliğinde yemek yiyip her türlü içkiyi içtikten sonra arkadaşlarınızla dans edip oldukça eğlenebilirsiniz. Bu da programda vardı ve en eğlenceli gecelerdendi. Sava Nehri üzerinde "splav" dedikleri gece kulüplerine de 3-4 defa gittim ve çok eğlendim.
Sosyal program çok güzel hazırlanmış ve Toga Party, NFDP(herkes kendi ülkesinin yemeklerini oradakilere tanıtıyor) gibi bir çok eğlenceli etkinlik düzenleniyor. Katılmanızı öneririm ben çok eğlendim.
Gezi turları CPler tarafından çok iyi ayarlanmış ve görmediğiniz yer kalmıyor diyebilirim. Hepsine katılın, hem çok şey öğreniyorsunuz hem de harika yerleri görme şansınız oluyor.

Şehir Şartları: 
8/10

Belgrad şehir olarak oldukça güvenliydi. Hiç kötü bir olay yaşamadım. Sadece otobüslerde pasaportlarınıza dikkat edin, daha önce birkaç kişi çaldırmış.

Hava Şartları: 
7/10

CPler biz gelmeden önceki yazların hep aşırı sıcak geçtiğini söylediler ama 2018 temmuz ayı o kadar da sıcak değildi ve neredeyse 10 gün yağmur yağdı. O yüzden mutlaka yanınıza bir şemsiye ve kapüşonlu bir şeyler alın. Yağmur olmayan günler de 28 derecelerde geçti. Bolca kısa kollu tişört ve şort getirin.

Genel Bütçe: 
9/10

Yanıma yaklaşık 400 Euro almıştım ve tam yetti diyebilirim. Yeme, içme, ulaşım gibi çoğu şey Türkiye'den daha ucuz. Sabah bir fırından börek alıp öğlen de yemek kuponuyla bedavaya yemeğinizi yerseniz para harcayacağınız tek öğün akşam yemeği oluyor. En lüks restoranlara gitmezseniz gerçekten çok az parayla çok rahat doyuyorsunuz. Tek pahalı olan kutulu içecekler ve suydu. Ulaşımda da dediğim gibi kendim şahsen bedavaya otobüs kullandım. Paramı daha çok müzelere girmeye, turlara katılmaya, partilere ve hediyelik eşyalara harcadım.

Yapılacaklar - Yapılmayacaklar: 

Ada gölüne yüzmeye ve güneşlenmeye gidin.
Knez Mihailova, Kalemegdan ve Taşmegdanı 2-3 defa görmeden dönmeyin zaten turlar ayarlanıyor.
Yine Belgrad'da Zemun bölgesini mutlaka gezin.
Başka şehirlere veya ülkelere de gitmeye çalışın. Romanya, Karadağ otobüs biraz uzun sürse de gitmeye değer. Trenle Novi Sad'a mutlaka gidin, diğer şehirlere gitmeseniz de olur.
Otobüslerde kart basmayınca bir sıkıntı olmadı. Ben 1 ay otobüse hiç para ödemedim :)
Yerel içki rakijayı deneyin.
İçmek için su almanız şart değil, bütün musluklardan su içebiliyorsunuz, bunu zaten CPniz de söylüyor sular kirli değil.
Hediyelik eşya alırken çok sıkı pazarlık yapın. Asla üstünde yazan fiyata almayın.

Eklemek İstedikleriniz: 

İyi eğlenceler!